Mustafa Cengiz'den önemli açıklamalar

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB) arasındaki, kulüplerin borçlarının yapılandırılmasına en az ihtiyaç duyanın kendileri olduğunu söyledi.

09 Ocak 2019 Çarşamba - 17:46 | Son Güncelleme : 09 01 2019 - 21:26

Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu'nda düzenlenen ocak ayı olağan  divan kurulu toplantısında konuşan Başkan Cengiz, yapılandırma projesinin 4-5  aydır gündemde olduğunu belirterek, "Devlet geleneğinden geldiğimiz için bize de  danışılıyor. Televizyonda gördükleriniz konudan en son haberi olmuş olabilir. Bu  proje, tamamen 14,5 milyar borcu olan 18 Süper Lig kulübünün tıkanması, 3  büyükler dışında özellikle Anadolu kulüpleri üzerinden yapılan baskıyla gündeme  geldi. Nasıl olup olmayacağı üzerine görüşlerimizi belirttik. Toplam 14,5 milyar  lira borç var. Galatasaray'ın toplam borcu 2,7 milyar lira. Kulüplerin  yıllık  toplam geliri 3,5-4 milyar lira." ifadelerini kullandı.
 
Yapılandırmadan yararlanıp yararlanmama konusunda şartlara göre  davranacaklarını aktaran Cengiz, "Borcu kapatmak için hiç harcama yapmasak 4 yıl  beklememiz lazım. Bize bunun nasıl olduğu sorulduğunda açıkça, 'Asla kimseye borç  vermeyin.' dedik. Proje; borcu ödemesiz en az 4 yıl ötelemek, uygun faizlerle  vadelere yaymak. Yeniden şampiyon olmamız ve UEFA Şampiyonlar Ligi'ne gitmemiz  gerek. Eğer şampiyon olamazsak da en iyi durumdaki kulüp Galatasaray. Bu,  Galatasaray'a destektir ama en az ihtiyacı olan biziz. Faiz şartlarına bakarız,  işimize gelirse alırız. Hiç endişe etmeyin. Kuruşu sektirmeyiz." diye konuştu.
 
TBB'den alınacak kredinin denetleneceğini aktaran Mustafa Cengiz,  "Önce kısa sonra uzun vadeli borçlar ödenecek. Bağımsız bir uluslararası  denetleme şirketi tarafından denetlenecek. Ulusal olursa ayvayı yedik, işin içine  siyasiler girer. Devlet bunu onayladı. Parayı al, transfere yatır yok." şeklinde  görüş belirtti.
 
"(Futbolda teknik kadro) Birbirimize kırgınlığımız olabilir ama hiç  önemli değil"
 
Sarı-kırmızılı kulübün başkanı, futbolda teknik kadronun çok  çalıştığını belirterek, yönetimle teknik ekibin birbirine düşürülmeye  çalışıldığını savundu.
 
Transferle ilgili yoğun mesai harcadıklarına değinen Cengiz, Çin'de  forma giyen Brezilyalı Alan Carvalho'yu ima ederek, "İki KAP bildirimi yaptık  (Marcao ve Emre Taşdemir). Bazı şeyler uzuyor. Sosyal medyada ağır konuşuyorlar.  Bakın şu anda Çin'de saat kaç, Brezilya'da saat kaç, Türkiye'de saat kaç? Bunu  hesaba alın. İdari ve sportiflerin yapması gereken denen listeyle uğraşan  kardeşlerim neredeyse uyumuyor, nöbet tutuyor. Çok samimi söylüyorum."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Teknik ekiple yönetimin birbirine düşmeyeceğine anlatan Mustafa  Cengiz, "Bazıları uğraşmasın. Çekirdek satışları artıyor bazen. Bizi teknik  ekiple birbirimize düşürüp çekirdek çitleyip seyretmek istiyorlar. Öyle bir şey  olmaz. Gerek teknik kadro gerekse biz Galatasaray için varız, Galatasaray için  mücadele ediyoruz. Birbirimize kırgınlığımız olabilir ama hiç önemli değil."  açıklamasını yaptı.
 
Mustafa Cengiz, hiçbir branşın teknik kadrosuna karışmadığını  vurgulayarak, "Florya'ya, teknik kadroya gereken desteği vermeliyiz. Hiçbir  branşa karışmam, ilgili teknik kadroların sonsuz yetkisi vardır. Olması gereken  bence bu. Başarısız olursa üyeler adına hesap sorma yetkisi bizde. Şu anda  başarılılar, bütün yokluklara rağmen. Forvet konusunda bizi neredeyse ipe  götürdüler. Forvetsiziz ama 4-5 forveti olanlardan fazla gol atmışız. Bu da  Allah'ın işi." ifadelerini kullandı.
 
"Ibrahimovic'i de alırdım ama alamadım"
 
Cengiz, seçim döneminde transfer edeceğini söylediği İsveçli yıldız  Zlatan Ibrahimovic için uğraştığını ancak transferin gerçekleşmediğini kaydetti.
 
UEFA'nın finansal fair play kriterleri kapsamında denetlendiklerini  hatırlatan Cengiz, "Dört yıl finansal fair play var. Futbolcu almadım. Ben  Ibrahimovic'i de alırdım ama alamadım. Bana eski kasetlerden vurmayın.  Ibrahimovic için uğraştığımdan da emin olabilirsiniz." diye konuştu.
 
TFF kurullarını istifaya çağırması
 
Mustafa Cengiz, TFF kurullarını istifaya davet etmesine rağmen  kurulların görevden ayrılmamasıyla eleştirilmesi üzerine, "Vallahi ben de istifa  etmelerini bekliyordum ama etmediler. Üstüne bana 100 gün ceza kestiler." dedi.
 
TFF Başkanı Yıldırım Demirören'in Antalya'daki seminerde yaptığı  açıklamaların kendisini üzdüğünü dile getiren Cengiz, "TFF ile kişisel hiçbir  sorunum yok. 15 yönetim kurulu üyesinin 15'ini de tanırım. Ancak TFF Başkanı'nın  Antalya'da ettiği söz beni çok yaraladı. Laf bize geldi. 'Ben hiçbir takım için  hakemimi yedirmem.' diyor. Ben de 'Hiçbir hakem, hiçbir camianın üstünde  değildir.' diyorum." değerlendirmesinde bulundu.
 
Cengiz, Süper Lig'deki Fenerbahçe derbisi ve Atiker Konyaspor maçında  hakem ile Video Yardımcı Hakem (VAR) arasındaki konuşmaların açıklanması için  çalıştıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:
 
"Uluslararası Futbol Birliği Kuruluna (IFAB) başvurduk. UEFA ile de  görüştük. Bu işi bırakmış değiliz. IFAB, özellikle yerel baskıların çok olduğu  bizim gibi ülkelerde bu kayıtları verir. Birileri de verilmemesi için uğraşıyor.  Hem Fenerbahçe maçının 87. dakikasında oyuncuma yapılan hareket hem de Atiker  Konyaspor maçındaki penaltı var."
 
Kulüpler Birliği Vakfının Galatasaray-Atiker Konyaspor maçının hakemi  Hüseyin Göçek ve VAR'ı Halis Özkahya'nın dinlendirilme kararıyla ilgili  yayımladığı açıklamayı hatırlatan Mustafa Cengiz, "Kulüpler Birliği, biz Rusya'da  iken aleyhimize bildiri yayımladı. O bildiriyi 18 kulübün 10'u imzalamadı. 8'i  yayımladı. Bunlardan benim temas ettiğim 3'ü de 'Biz bundan -tufaya geldik  demeyeyim de- yana değiliz.' diyor." diye konuştu.
 
 Cengiz, Çaykur Rizespor Kulübü Başkanı Hasan Kartal'a verilen plaket  nedeniyle eleştirildiklerini anımsatarak, "Maçlardan önce plaket vermek Avrupa  maçlarından kalma bir gelenek. Çaykur Rizespor Başkanı'na plaket verilirken ben  orada değildim. Rize de Kulüpler Birliği bildirisini imzalamamıştı. Başkan yeni  gelmiş, hiçbir şeyden haberi yok. Maçtan çıktıktan sonra çok çirkin bir konuşma  yaptı. Bunu nasıl öngörebiliriz? Fakat keser döner sap döner..." açıklamasını  yaptı.
 
Disiplin eleştirilerine yanıt
 
Sarı-kırmızılı kulübün başkanı, hakkındaki "eleştiriye karşı  tahammülsüz" şeklindeki yorumlara cevap verdi.
 
Bir basın mensubuna da akreditasyon cezası vermelerinin de  eleştirilmesine değinen Cengiz, şunları kaydetti:
 
"Benim için 'Basın mensubuna ceza veriliyor.' ve 'Üyeler disipline  sevk ediliyor.' diye 2-3 arkadaşımız konuştu. Bana bir klasör getirdiler. Her  birinde ağır hakaretler var. Ben düşmanıma bile onları demem. Ben, kavgada da  bile küfür etmem. Fiziki neyse onu yaparım ama küfür etmem. Tevfik Fikret'in  ülküsüyle büyüdük. Küfrü hür, hakareti hür, aşağılaması hür bir toplum değiliz."
 
Eski başkanlardan Duygun Yarsuvat'ın eleştirisini yanıtlayan Mustafa  Cengiz, şu ifadeleri kullandı:
 
"Bir sayın başkanımız, 'Galatasaray Başkanı'nın ağırlığı olmalı.'  diyerek bana 'sen hafifsin.' dedi. Hafifliği küfür, hakaret, roket atmak veya  insanları işinden etmekle ölçüyorsanız ben ağır değilim, ben efendiyim. Ben asla  hakaret etmem. Galatasaray Başkanlık makamı, bizim için çok değerli olan Ali Sami  Yen'in makamı. Başta ben dahil herkes haddini bilmeli."
 
Yaptığı harcamaların faturasını kendi cebinden ödediğini dile getiren  Cengiz, "Cezaların bedelini ben ödüyorum. Ben bir tek kişiye takıldım. Benim için  'Sayın başkan yemek faturalarını kulübe ödetiyor.' diye yazmış. Kendisini  yakınları ile uyardık. 'Lütfen silsin, öyle bir şey yok.' dedik ama düzeltmedi. O  zaman bunun bildiği var. Gelip disiplin kuruluna bildiğini anlatsın. Faturaları  bütün arkadaşlarımla tamamen cebimizden ödüyoruz. Ankara'da kime gidiyorsam  Galatasaray için. Devletime çok teşekkür ediyorum. Galatasaray'a da Türk sporuna  da sahip çıkıyor." şeklinde konuştu.
 
Mustafa Cengiz, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde Fenerbahçe  Beko'yu yendikleri maçın ardından yaptığı açıklamaların eleştirilmesiyle ilgili  şunları dile getirdi:
 
"Yenilgilerden ya da kazanılan maçlardan sonra konuşmuyorum. O gün  konuşmak durumundaydım. Çünkü başkan yardımcısı bir telefon yüzünden istifa  ediyordu. O nedenle konuştum. 'Bizden 20 kat bütçe' diyeceğime '20 yıl' dedim.  Ben bütün tarihi biliyorum. 2 yılda harcadığımız 40 milyon avroyla 1 kere  şampiyon olduğumuzu, ikinci yılda final maçına çıkmadığımızı da biliyorum. Bütün  tarihi biliyorum. Bana buradan bel altı vurmayın. Başka bir şey düşünüyordum.  Gerginlik içindeydim. Sporcuların maça nasıl çıktığını bir bilseniz. Belki o maç  oynanmayacaktı. Bunun stresini gece saat 20.00'de yaşadık. Gece nerede nakit  bulunursa taksileri çeşitli yerlere gönderdik. Aynı gece bize haciz geldi.  Televizyonları sökmeye kalktılar. Bunun gerginliğiyle konuştum."
 
Eski yönetimlerin Galatasaray Adası hakkında hata yaptığını savunan  Mustafa Cengiz, açıklamasına şöyle devam etti:
 
"Ada konusunda hatalar yaptık. Eski yönetimler yapmış olabilir. Bazen  insanın basireti bağlanıyor. Bir art niyet, maddi çıkar olmadıkça, bu da  belgelenmedikçe hiçbir şey diyemeyiz. 'Akdin konusu yok olmuştur' diye kiracıya  ihtar çektik. Bir ay içinde davamızı açacağız ama ne yazık ki davaları  kazanamıyoruz. İnşallah bundan sonra daha sıkı bakacağız ve konu bir şekilde  çözümlenecek. Buradan işletmeciye sesleniyorum; lütfen adayı bu haliyle bize  bıraksın. Zamanında gelirini elde etti. Türkiye'nin incisi, Galatasaray'ın en  değerli varlıklarından olan adadan geri çekilsin. Bizi mahkemelerde yormasın. Biz  de gerekli iade-i itibarı sağlayalım. Çünkü Galatasaray üyeliğinden ihraç  edildi."
 
Fenerbahçe'nin THY Avrupa Ligi'ndeki başarısı
 
Mustafa Cengiz, basketbolda THY Avrupa Ligi'nde yapılan yatırımın  karşılığının alınmadığını söyledi.
 
Avrupa Ligi'nde şampiyon olan takımın 1 milyon avro kazandığını  belirten Cengiz, "Rakibimiz, maşallah çok iyi bir kadro kurdu. Türkiye'nin de  gururu. Çok iyi dereceler alıyor. Şampiyon olunca 1 milyon avro alıyor. İddiaya  göre 40 milyon avro harcıyor. Ben 2,5 milyon avro harcıyorum. Geçen sene sezon  ortasında onuncuyduk. Şimdi averajla üçüncüyüz. Kadro maliyetleri ortada. Kadın  basketbolda FIBA Avrupa Kupası'nı aldık. Voleybol erkeklerde neredeyse  şampiyonluğa oynuyoruz. Kızlarda aynıyız ama maliyetler düşüyor." diyerek  sözlerini tamamladı.
 

Etiketler: mustafa cengiz
Tüm Fikstür