Mustafa Cengiz'den Florya ve Riva açıklaması

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, UEFA'nın Sarı Kırmızılı ekiple ilgili kararını bu akşam saatlerinde açıklayacağını duyurdu.

13 Haziran 2018 Çarşamba - 15:45 | Son Güncelleme : 13 06 2018 - 20:37

Galatasaray Kulübünün haziran ayı divan kurulu  toplantısı gerçekleştirildi.
 
Florya Metin Oktay Tesisleri içinde bulunan basketbol salonunda  yapılan toplantıda, Spor Toto Süper Lig'de elde edilen şampiyonluk kupası  sergilendi.
 
Güncel konularda görüşlerin paylaşıldığı konuşmaların ardından kürsüye  çıkan kulüp başkanı Mustafa Cengiz, sezonu şampiyon bitirmeleri nedeniyle  toplantının Florya'da yapıldığını hatırlattı.
 
Yönetim olarak çok ağır bir yük üstlendiklerini belirten Cengiz, "Bize  teveccüh arttıkça, bu bizi şımartıyor. Asla güç zehirlenmesi oluşmuyor. Bütün  gayretimizle çalışıyoruz. Kutlamalar çok güzel oldu, 1,5 milyon lira gelir elde  ettik." ifadelerini kullandı.
 
Mustafa Cengiz, UEFA'nın Galatasaray ile ilgili kararını bu akşam  17.00'den sonra açıklayacağını dile getirerek, "UEFA konusunda detaya giremem.  Altından kalkabileceğimiz bilgiler göreceksiniz. 1 hafta uzadı. Bunun sebebi biz  değiliz. Bir hafta önce verdik, imzaladık. UEFA, dönecekti dönemedi. Bunun sebebi  yabancı takımlar. Bu akşam inşallah açıklanacak. UEFA, saat 17.00'den sonra  açıklayacak." değerlendirmesinde bulundu.
 
Otel ve ada konularına da değinen Mustafa Cengiz, şöyle devam etti:
 
"İki yılda bitmesi gereken otel, dördüncü yılına girdi. Kaba inşaatı  bitti, çok düşük teklifler geliyor. Bunu tekno kent içinde değerlendireceğiz.  Otelden 4 milyon dolar civarında gelir geleceğini tahmin ediyoruz. Ada konusu çok  önemli. Kimse endişe etmesin. Kendi 3 parselimiz var. Diğer 2 parsel için  işletmeci tarafından Milli Emlak'a başvurulmuş. Kullanım hakkına sahip olduğunu  göstermiş. Biz 3-4 ay içinde aksiyon aldık. Kullanım hakkını biz ödüyoruz. Size  müjde 2 parselin üst kullanım hakkının bizde olduğu bu ay içerisinde kesinleşti.  Biz kimseye Galatasaray'ın haklarını satmayız. İşletmeciye ağır tazminatlı iki  ayrı dava açacağız."
 
Mustafa Cengiz, Riva ve Florya arazileriyle ilgili olaraksa şunları  kaydetti:
 
"Bizim orada Emlak konutla imzaladığımız anlaşmada yüzde 80'e yüzde 20  var. 508'i 340 milyon lira olarak kırdırdık. 760 milyon liralık gelirimiz. Bundan  kalan 508'i çıkarınca 200 küsürlük gelir minimum. Riva'nın müteahhitleri hasta  Galatasaraylı. Burayı 845 projeyi büyüttüler, 1500 sınırına dayandı. Villa  sayısını arttırdılar. Çevre Bakanlığından alınan izinler uzadı. Oraya çok ciddi  yatırımlar yaptılar. Temmuz ayında bitirecekler. Satış ofislerini kuruyorlar.  Sonbahar, yaz sonuna kadar da start edecekler. Kendilerine destek olacağız.  Oranın gelirinin artmasını bizim de artmasına neden olacak. Üyelerimizden Florya  ile ilgili ciddi tepki var. Genel kurulda 200 milyon Dolarlık bir gelir tahmin  ediliyordu. Bugün dolarında yükselmesiyle 50 milyon Dolar, 238 milyon TL'lik bir  gelir var. Bu artabilir mi artabilir. 25 Ocak ile bugün arasına baktığımızda 360  milyona 357 milyon gider var. 3 milyon kardayım. Geçmişi silemiyoruz. Geçmişte  hata varsa bizim de hatamız var. Bundan sonra Galatasaray'ın masasının  temizlenmesi, 24 ayda inşallah 3 yılın sonunda borçların sıfırlanması. İnşallah  Florya değerlenir ve borçlarımızın azalmasında katkıda bulunur."
 
Divan toplantısı, başkan Cengiz'in konuşmasının ardından sona erdi.
 

Etiketler:
Tüm Fikstür