Naim Süleymanoğlu'na karaciğer nakli yapıldı

Karaciğer yetmezliği tedavisi gören olimpiyat ve dünya şampiyonu eski milli halterci Naim Süleymanoğlu'na gönüllü verici arkadaşından karaciğer nakli yapıldı.

06 Ekim 2017 Cuma - 17:07 | Son Güncelleme : 06 10 2017 - 21:34

Naim Süleymanoğlu'nun yaklaşık 8 saat süren ameliyatını gerçekleştiren Memorial Ataşehir Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat, mutlu haberleri olduğunu ve ameliyatın iyi geçtiğini söyledi.
 
Ameliyatının başarılı bir şekilde bittiğini ifade eden Polat, şu bilgileri verdi:
 
"Milli sporcumuz, milli kahramanımız Naim Süleymanoğlu yoğun bir tedavi sürecindeydi, ağır bir karaciğer yetmezliğiyle karşı karşıya kalmıştı. Daha önceden bilinen karaciğer yetmezliği, siroz hastalığı vardı ancak son 15 günde çok akut ve ani gelişen bir tablo gelişti. Yaklaşık bir hafta kadar önce hastanemize aldık. Yoğun bir tedaviden sonra karaciğer nakli için hazırlık yapmamız gerekiyordu. Bunun için en ideal şartı ve zamanı hazırladık. Bu süreç içerisinde canlı verici, kadavra donör adayı bekledik. Çok şükür onlar da oldu. O gün, bugündü.
 
"Bu aşamaya gelmek çok önemliydi, bunu başardık"
 
Naim'e çok başarılı bir karaciğer nakil ameliyatı yaptık. Canlı vericili karaciğer nakil ameliyatımız başarılı geçti, yaklaşık 8 saat sürdü ameliyat. Her şey planladığımız gibi sonuçlandı. Kendisi şimdi çok iyi, bir müddet daha yoğun bakımda kalacak. Ümit ediyorum ki inşallah çok daha iyi bir şekile gelecek."
 
Polat, süreci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile diğer devlet büyüklerinin yakından takip ettiğine işaret ederek, "Tüm milletimizin emanetiydi bize Naim, onun için milletimize bu müjdeli haberi vermek istiyoruz. Naim şu anda çok iyi. İnşallah bundan sonraki süreçte de çok özellikli bir tedavi, bu süreci de atlatacak. Naim, gerçekten başarılabilecek en büyük şeyleri başardı, zor şeyleri başardı, inşallah bunu da başaracak. Ben hem ekibime hem de hastane yönetimimize teşekkür ediyorum. Canlı verici adayımız da çok iyi, o da yoğun bakımda. Uyum süreci bundan sonra daha iyi ve normal geçecek. Bütün tedavi planlarımızı yaptık, bir sorun olabileceğini düşünmüyorum. Bu aşamaya gelmek çok önemliydi, bunu başardık."
 
"Sayın Cumhurbaşkanımız ilk günden itibaren süreç içinde takipçi oldu"
 
Süleymanoğlu'nun kardeşi Muharrem Süleymanoğlu ise sürecin 15 gündür devam ettiğini belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımız ilk günden itibaren süreç içinde takipçi oldu, özel doktoru da Allah razı olsun. Spor camiası ve Türk halkı bizi yalnız bırakmadı. Hastane yönetiminden çok yakın ilgi gördük, çok teşekkür ederiz. Doktorlar her şeyi paylaşmaz ama ben size bir şey söyleyeyim; Yalçın hocamız, kız kardeşini kaybetti ve cenazeden gelip apar topar, belki taziye için kalamadı, doktorluk böyle bir şeydir, ameliyatı gerçekleştirdi. Yarım saat önce yüzüm bambaşkaydı. Hepinize çok teşekkür ederim. Donör olan kişi, Naim Süleymanoğlu’nun çok yakın arkadaşı, kendisi de ismini açıklamak istemiyor."
 
Binali Yıldırım'dan geçmiş olsun mesajı
 
Başbakan Binali Yıldırım, karaciğer nakli yapılan eski  olimpiyat ve dünya şampiyonu milli halterci Naim Süleymanoğlu'nun kardeşiyle  telefonla görüştü. 
 
Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Yıldırım,  Naim Süleymanoğlu'nun kardeşi Muharrem Süleymanoğlu'nu telefonla  arayarak  "geçmiş olsun" dileklerini iletti.
 
Yıldırım, Süleymanoğlu'nun sağlık durumu hakkında doktorlarından da  bilgi aldı.

 

Tüm Fikstür