Olimpiyat şampiyonu güreşçi Hamit Kaplan anıldı...

Dünya ve olimpiyat şampiyonu milli güreşçi Hamit Kaplan, Amasya'nın Hamamözü ilçesindeki mezarı başında anıldı.

AA 05 Ocak 2019 Cumartesi - 14:28

Çorum'da 5 Ocak 1976'da geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren  Hamit Kaplan için kabri başında anma programı düzenlendi.  
 
Amasya Vali Yardımcısı Ferhat Burakgazi, burada yaptığı konuşmada,  Hamit Kaplan'ı ölümünün 43'üncü yılında rahmet ve saygıyla andıklarını dile  getirdi.  
 
Hamamözü deyince kaplıcaları ile ata sporu güreşin en iyi  pehlivanlarının yetiştiği şirin bir ilçe akla geldiğini belirten Burakgazi,  şunları söyledi:
 
"İlçemizin havasından, suyundan ve bu toprakların hamurundan Hamit  Kaplan gibi çok büyük şampiyonlar çıkmış. Bu potansiyele sahip minik güreşçiler  büyüklerinin izinde çalışmalarına devam ediyor. Hamit Kaplan, kazandığı  başarılarla güreşe olan sevginin, tutkunun temsilcisi olarak gelecek nesle rol  model olmuştur. Sayısız Türkiye, Balkan, Avrupa, dünya şampiyonluklarına  olimpiyat şampiyonluğu da eklemiş, katıldığı tüm turnuvalarda başarı elde ederek  ilçemizin, ilimizin ve ülkemizin ismini dünyaya duyurmuş, bizleri  gururlandırmıştır."
 
Programa, Hamit Kaplan'ın oğlu Atilla Kaplan ve yakınlarının yanı sıra  AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez, Hamamözü Kaymakam Vekili Gümüşhacıköy  Kaymakamı Mehmet Deniz Arabacı, Hamamözü Belediye Başkanı Bahattin Destebaş ile  vatandaşlar katıldı.  
 
Hamamözü ilçesinde 1934 yılında dünyaya gelen ve 21 yaşında güreşe  başlayan Hamit Kaplan, spor hayatı boyunca büyük başarılara imza atmıştı.
 
  
 

Etiketler:
Tüm Fikstür