Rigobert Song'un yeğeni 'İzmirli Zehra' fırtına gibi!

Liverpool, Galatasaray ve Trabzonspor formalarıyla bir dönem yeşil sahalara damgasını vuran ünlü futbolcu Rigobert Song’un yeğeni Yasemin Zehra Börekçi, Türkiye atletizm pistlerinde fırtına gibi esiyor. Kamerunlu anne ve Türk babadan dünyaya gelen 16 yaşındaki atlet, İzmir Büyükşehir Belediyesi formasıyla başarıdan başarıya koşuyor.

04 Eylül 2018 Salı - 12:39

(İHA)
 
Türk futbolseverlerin yakından tanıdığı dünyaca ünlü futbolcu Rigobert Song’un yeğeni Yasemin Zehra Börekçi, İzmir Büyükşehir Belediyesi formasıyla atletizm pistlerinde rüzgar gibi esiyor. Annesi Kamerunlu, babası Türk olan Yasemin Zehra, tam anlamıyla sporcu bir ailenin genetiğini taşıyor. Annesinin Kamerun'da çok başarılı bir yüksek atlamacı, dayısının ise Galatasaray’da “aslan sevinci” hareketini oluşturan Song olduğunu vurgulayan Yasemin Zehra Börekçi, "Genlerimden gelen güçle, başarılı bir sporcu olmak için çalışıyorum" dedi.
 
2017 yılında İzmir Büyükşehir Belediyespor bünyesine katılan başarılı atlet Yasemin Zehra Börekçi, 400 metre yarışlarında madalyaları birer birer toplamaya başladı. Sporla jimnastik sayesinde tanışan İzmir doğumlu 16 yaşındaki atlet, yaşadığı sakatlığın ardından atletizme yöneldi. İzmir Büyükşehir Belediyespor’un lisanslı atleti olan genç sporcunun antrenörü Julide Öğünç, Yasemin’in pistlerde koşması için 4 yıl mücadele verdiğini dile getirdi.
 
Cimnastikte de madalyaları var
 
Yasemin'in cimnastik antrenörünü yakından tanıdığını belirten Julide Öğünç, "2014 yılından bu yana kendisini yakından takip ediyordum. Genetik faktörleri ve fiziğini görünce onun kesinlikle uluslararası bir atlet olacağına kanaat getirdim. Annesinin yüksek atlamacı, dayısının eski futbolcu Rigobert Song olduğunu duyunca bu öngörülerim daha da kuvvetlendi" diye konuştu.
 
İlk zamanlarda Yasemin'in atletizme soğuk baktığını söyleyen Öğünç, "Cimnastikte Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezi'ne (TOHM) seçilmiş, dalında alınmadık madalya bırakmamış bir isimdi. 3 yıl boyunca gözüm onun üzerindeydi. 13 Eylül 2017’de annesi telefon açtı ve Yasemin’in belinde skoloz (omirilikte yamukluk) çıktığını söyledi. Yaşı büyüdükçe ve fiziği geliştikçe, minyon yapı isteyen cimnastiğin ona göre olmadığı anlaşılmıştı. Annesi, 'Yasemin seninle antrenmanlara çıkmak istiyor' dediğinde sevinçten çığlıklar attım. Hemen İzmir Büyükşehir Belediyespor adına kendisine lisans çıkarttık" dedi.
 

Etiketler:
Tüm Fikstür