Şenol Güneş'ten öz eleştiri!

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Genk'e farklı mağlup oldukları maçın ardından önemli açıklamalar yaptı.

26 Ekim 2018 Cuma - 0:18 | Son Güncelleme : 26 10 2018 - 2:28

UEFA Avrupa Ligi 3. maçında ağırladığı Genk'e mağlup olan Beşiktaş'ta Teknik Direktör Şenol Güneş açıklamalarda bulundu.

Siyah-beyazlı taraftarların maç içinde ve sonrasında takım, teknik heyet ve yönetime tepki göstermesine de değinen Güneş,  "İlk yarı özellikle oyun formatı olarak düşündüğümüz şekilde oynamaya çalıştık. Rakip hızlı çıkan bir takım. Golü attıktan sonra oyun yapıları sebebiyle daha avantajlı duruma geçtiler. Bizim için kötü bir oyun, kötü bir sonuç. Rakip bizden daha iyiydi, daha güçlüydü, kazandı. Taraftarlar üzüntülerini de, sevgilerini de abartılı kullanabiliyor. Bu kulüp, yönetimiyle, başkanıyla, oyuncusuyla, taraftarıyla bir bütün. Sorumluluk takım adına benim. Geçmişte yapılan hataları konuşmak yerine bugün ne yapacağımızı konuşmak lazım. Teslim olup, yıkılıp, kaybettiğiniz maç sonrası savaşmayan bir takım olursanız bir takım olamazsınız. Bu maçın ardından daha fazla birbirimize sarılarak gitmemiz gerekiyor. Herkesin kulübün başarısı için çalışacağını düşünüyorum. Bu tip yanlışlar yaparsak daha kötü duruma düşeriz." ifadelerini kullandı.

Güneş'in basın toplantısı

Güneş, karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında, taç  itirazı yapılan pozisyonda rakibin hızlı atağa çıktığına dikkati çekerek,  "Yediğimiz ilk gol sonrası oyun kontrolü, disiplini tamamen dağıldı." dedi.
 
Karşılaşmaya iyi başlamadıklarını vurgulayan Güneş, "İkinci yarı daha  istekli oynadık. Zaman zaman pozisyonlarımız oldu. Daha çok gol bulabilirdik.  Rakibin her hızlı çıkışında pozisyonlar verdik. Bizim için kötü oyun ve sonuç  vardı, üzgünüz." diye konuştu.
 
Oyuncuların ve yönetim kurulu üyelerinin de üzgün olduğunu vurgulayan  Güneş, "Yapacağımız şey teslim olmak değil, savaşarak yeniden ayağa kalkmak."  ifadelerini kullandı.
 
Taraftarların tepkisi
 
Yönetime ve oyunculara tepki gösteren taraftarların, Gökhan Gönül ve  Gary Medel ile kendisine yönelik destekleriyle ilgili bir soruyu yanıtlayan  Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Bu takım başarıyı başkanıyla, yönetimiyle, teknik heyet ve  oyuncusuyla yakaladı. Taraftarların güç birliğiyle sinerji oldu. Zaman zaman zor  günlerde seyirci destek olmuştur. Zaman zaman yönetim sahip çıkmıştır. Zaman  zaman oyuncular kulüplere sahip çıkmıştır. Beşiktaş son yıllarda sıkıntılı  süreçlerden geçti. Büyük başarılar geldikten sonra zaman zaman sıkıntılı anlar  olabilir."
 
Eleştirilerin olabileceğini vurgulayan Güneş, "Ayrım yapmak doğru  değil. Başarısızlık varsa teknik heyette önce ben varım, sonra oyuncular... Onlar  vitrinde olduğu için tepkilerden olumsuz etkilenir." yorumunu yaptı.
 
Taraftarların takıma çok destek verdiği anlar olduğuna dikkati çeken  Güneş, şöyle devam etti:
 
 "Taraftarlar bu maçta da umutlandı. Attığımız golden sonra maalesef  yediğimiz gol yıkıma neden oldu. Sağduyunun kaybolduğu, söylenenlerin kontrol  dışına çıktığı anlar oldu. Sağlıklı bir durum değil. Oyuncular da yönetim de  başkan da taraftar da bu takımın parçası. Birbirinden ayırmak olmaz. Ayağa  kalkacağız. Taraftara, yönetime, başkana ve bize de ihtiyaç var. Birlikte  yapacağız. Olumsuz durumda tam tersini yaparsak daha kötü günler geçiririz. Hem  ligde hem Avrupa'da oyun olarak dolayısıyla sonuç olarak iyi olmak istiyoruz."
 
Quaresma'nın açıklamaları
 
Şenol Güneş, maçta taraftarlarla tartışan Portekizli futbolcu Ricardo  Quaresma'nın açıklamalarının hatırlatılması üzerine şu değerlendirmelerde  bulundu:
 
"Hiçbir oyuncunun niyetinden şüphe etmeyiz, öyle durum da yok. Biz de  hata yapabiliyoruz. Duygusal kırılma sebebiyle seyirciye yanıt vermek de doğru  değil. Seyircinin de oyuncular üzerinde olumsuzluk yaratması doğru değil.  Başkana, yönetime, hocaya ve oyuncuya sahip çıkan taraftar, buna devam edecek.  Quaresma için de geçerli, Oğuzhan için de geçerli. Sahadaki oyunu coşkuya  dönüştürmek gerekirken, ayrıma dönüştürürsek kaybederiz. Mesajları aldığımızı  düşünüyoruz. Herkes mesajı almıştır. Şu an 'Nasıl başarılı oluruz?' düşüncesi  içinde tekrar ayağa kalkacağız. Quaresma, Lens, Oğuzhan hepsi bizim  oyuncularımız. Bunları yok ederek, küstürerek, ayrımcılık yaparak hiçbir şey  kazanamayız."
 
Duygusal tepkileri normal karşılamak gerektiğini anlatan Güneş, "Tek  çözümü, başımızı öne eğip sıfırdan başlayarak yeniden hedef belirlemek. Olumsuz  gittiğimiz için sıkıntı var. Oyuncuların performansının yükselmesi lazım. Mazeret  bulmadan yeniden ayağa kalkmanın yolunu bulacağız. Nasıl başarı birlikte  oluyorsa, başarısızlık da birlikte oluyor." açıklamasında bulundu.
 
Yönetimin, Türkiye'nin şartları içinde en iyisini yapmaya çalıştığını  kaydeden Güneş, şunları söyledi:
 
"Elimizdeki oyuncu grubuyla yarışacağız. Onları da suçlu göstermek  Beşiktaş'ın yararına değildir. Onların moralini bozarak, gruplara ayırarak ekip  havasını kaybederiz. Elimizde iyi kadro var. Kaybettiğimiz maçların verdiği  moralsizlik var. Tek yolu da daha hırslı olarak oynamak."
 
"İnanmasam bunları söylemem." ifadesini kullanan Güneş, "Bu  taraftarların niye tepkisi var; inandığı ve güvendiği için. Bu olmadığı için  tepkisi var. Benim de başkanın da oyuncunun da taraftarın da morali bozuk. Kendi  içimizde çözeceğimizi düşünüyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.
 
Bu arada, Genk Teknik Direktörü Philippe Clement, iyi oynadıklarını  ancak 4-2'lik skorla kazanmayı beklemediklerini ifade etti.
 

Etiketler:
Tüm Fikstür