Şenol Güneş: Yabancı futbolcu sayısı fazla

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Süper Lig'deki yabancı futbolcu sayısının fazla olduğunu söyledi.

AA 05 Eylül 2018 Çarşamba - 11:39

İsviçre'nin Nyon kentindeki UEFA Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen  20. UEFA Elit Kulüp Teknik Direktörleri Toplantısı'na katılan Şenol Güneş, AA  muhabirine Türk futbolunun geleceği ile ilgili değerlendirmede bulundu.
 
Güneş, "Dünya kupasında üçüncü olduk ama dünya futbol ülkesi olarak  üçüncü olamadık. Daha henüz bu konuda eksiklerimiz var. 2012'den bu yana daha  (Dünya kupasına) katılımımız da yok. Sportif başarılar önemli ama aynı zamanda  yatırımlar, anlayışlar ve felsefeler de önemli." ifadelerini kullandı.
 
Türkiye'deki 14 yabancı futbolcu kuralına yönelik mesajlar veren  Güneş, "Türkiye bu koşullarda hazır olmadan bazı şeyler yaptı. Belki başlangıçta  düşünce olarak doğru olabilir ama onun da kriterleri vardı. Ama o kriterler  uygulanmaya konulmadı. Dolayısıyla 14 yabancı olarak kaldı. Süper Lig'de yabancı  futbolcu sayısı çok fazla. Şu aşamada daha az sayıda yabancı futbolcu olması daha  sağlıklı kararlar getirebilir." değerlendirmesinde bulundu.
 
Beşiktaş'ın son iki yıldır Şampiyonlar Ligi'nde mücadele ettiğini ve  bu yıl da UEFA Avrupa Ligi'nde yarışacağını anımsatan Güneş, "İyi işler yaptık.  Ama bazen bu başarılar size rakip de olabiliyor, beklentileri büyütüyorsunuz. Ama  ülkenin futbol anlaşında, oyuncunun yetiştirilmesinde, yarıştırılmasında,  antrenörün gelişiminde, vizyona çıkmasında ve kulüplerin kurumsal yapısında  tartışılacak konuları fazla ele almıyoruz. Biz sadece sonuçları kovalıyoruz."  yorumunda bulundu.
 
Güneş, Avrupa'nın en önemli beş futbol ülkesi, Almanya, İngiltere Fransa, İspanya ve İtalya'nın futboldaki yatırımlarına dikkati çekerek, "Biz o  yatırımların gerisindeyiz." diye konuştu.
 
"Birlikte olursak her alanda başarılı olacağımızı düşünüyorum"
 
Türkiye'nin futboldaki potansiyelinin büyüklüğüne işaret eden Güneş,  şöyle konuştu:
 
"Hatta, futbolu ekonomik olarak ihtiyacı olan insanların oynayacağını  düşünürsek biz buna daha müsaitiz. Ama son yıllarda çok güzel tesisler de  yapılmasına rağmen henüz geriden geliyoruz. Çünkü Almanya bu konularda uzun  yıllar yatırımlar yaptı. Altyapısını, her şeyini oluşturdu. Yarışmada da önde  gitti. Hala da yatırım yapıyorlar. Biz birlikte olursak, bu insan yapısıyla  sadece futbolda değil her alanda başarılı olacağımızı düşünüyorum."
 
"VAR sistemi daha etkin ve hızlı kullanılabilir"
 
Rusya'da düzenlenen 2018 FIFA Dünya Kupası'nda ilk kez uygulanan ve  Türkiye'de de kullanılmaya başlanan Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin  "futbolu durdurduğuna" yönelik eleştirilere de değinen Güneş, UEFA toplantısında  aynı eleştirilerin gündeme geldiğini aktardı.
 
"Bizde ne konuşuluyorsa burada aynı şeyler konuşuluyor." diyen Güneş,  sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Ama konuşmak yerine çözüm üretmek gerekiyor. VAR sistemi yeni olduğu  için daha fazla konuşuluyor. Biz her yeni olayı gündemimize taşıyoruz. VAR işin  bir aracıdır, amacı değildir. Biz onunla (VAR) futbolu kurtaramayız. Ama  yardımcı olur. Çünkü verilen kararların daha net ve adaletli olacağını  düşünüyoruz. Ama henüz başında olduğumuz için ufak tefek hatalar olacaktır."
 
Beşiktaş'ın Antalyaspor ve Bursaspor ile ligde yaptığı karşılaşmalarda  bu hatalardan ikisinin kendi başlarına geldiğini öne süren Güneş, hakemlere  hoşgörü gösterilmesi ve iyi niyetlerinden şüphe etmeden VAR sisteminin devam  etmesi gerektiğini belirtti.
 
Şenol Güneş, VAR sisteminde teknolojinin daha etkin ve hızlı  kullanılabileceğine vurgu yaparak, karşılaşma devam ederken maçın orta hakeminin  karar vermekte güçlük çektiği bir pozisyonda diğer hakemlere başvurmadan  uyarılarak futbolun daha hızlı oynanmasının sağlanabileceği önerisini gündeme  getirdi. Güneş, "Burada önemli olan futbolun hızlı ve keyifli oynanması için  neler yapılabileceğidir." şeklinde konuştu.
 
Güneş, Türk futbolunun geleceği için kulüp yapılarının değiştirilmesi,  kurumsal kimliklerinin de oturtulması ve yöneticilerin ekonomik sorumluluklarının  artırılması gerektiğinin altını çizdi.

Etiketler:
Tüm Fikstür