Seyircili oynama tarihi verdi!

TFF Başkanı Nihat Özdemir "Aşılanma büyük rakama çıkarsa bizde stadyumlarda yüzde 30-35 kapasiteye çıkarız" dedi.

27 Ocak 2021 Çarşamba - 15:27

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, başta dört büyükler olmak üzere Süper Lig kulüplerinin mali anlamda büyük sıkıntı çektiklerini belirterek, pandeminin 21 futbol kulübüne faturasının 1.2 milyar lira olduğunu açıkladı. Kulüp gelirlerinde yüzde 30-40 oranında kayıp olduğunu dile getiren Özdemir, “Meclis’teki Spor Kulüpleri Yasası, kulüp başkanlarını aşırı borçlandırmadan kurtaracak. Kulüplerin hepsinin Anonim Şirket (AŞ) olmasını istiyoruz” dedi.
 
Özdemir, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Yönetim Kurulu ile buluşmasında spor ekonomisine ilişkin şu mesajları verdi:
 
SEYİRCİLİ MAÇLARDA MART HEDEFİ
 
“Biz maçlara seyircili devam etmek istiyoruz, hedefimiz bu. Eğer ben diyorum ki aşılanma büyük rakama çıkarsa bizde yüzde 30-35 kapasiteye çıkarız stadyumlarda. Bir madde getiririz ‘stadyumlara gelenler aşılı olmak zorundadır’ deriz. Aşı çok sayıya ulaşırsa Mart 15’e kadar seyircili ama genel seyircinin aşılı olmasını isteriz gibi düşüncemiz var. Biz seyirciyi katmak istiyoruz. Herşey devlete bağlı, Sağlık Bakanlığı var, Bilim Kurulu var. Ama bizim Pandemi Kurulu’na baktıracağız olur mu olmaz mı diye. Sağlık Bakanlığı’ndan görüş alacağız, gerekli izinleri alabilirsek bir düzen, intizam içinde maçları seyircili oynatmak istiyoruz. Spordaki en önemli konulardan bir tanesi finansal yapılar. Kulüplerimiz şu anda finansal durumdan çok sıkıntılı. Büyükler mali olarak en zor durumda olanlar. Borçları çok büyük ama gelirleri de çok büyük. Diğer takımların borçları var ama gelirleri daha az. Hiç para sıkıntısı olmayan tamamen bütçeleri içinde kalıp yöneten takımlar da var. Hele dört büyüklerin Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’un borçları var. Pandemi bu kulüplerin mali olarak yapılarını gerçekten çok etkiledi. Kurların hızlı ilerlemesi, çünkü kulüplerin büyük giderleri dövize dayalı.
 
KULÜP GELİRLERİ YÜZDE 40 AZALDI
 
Kulüplerin gelirleri azaldı. Seyirci hasılatı hiç yok. Dört büyüklerin önemli derecede tribün, loca gelirleri vardı. Hem saha içi hem göğüs reklamları ya azaldı ya da bedelleri çok düştü. Pandemi dolayısıyla kulüplerin gelirlerinde önemli derecede kayıplar oldu. Hem yayıncı kuruluş hem gelirler düşünce üst üste koyduğunuz zaman spor kulüplerimizin yüzde 30’la 40 civarında gelirlerinde kayıp oldu. Pandemiyle ilgili 21 kulübün kaybını topladığınız zaman 1,2 milyar TL olduğunu hesaplıyoruz. Pandeminin ve ekonomideki kurların artmasından dolayı kulüplerimizin uğradığı zarar.

Etiketler: tff nihat özdemir
Tüm Fikstür