Sofuoğlu ikinci oldu

Dünya Supersport Şampiyonası'nın Tayland'da düzenlenen sezonun 2. yarışını, milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu 2. sırada tamamladı.

22 Mart 2015 Pazar - 11:00

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Dünya Supersport  Şampiyonası'nda Tayland'ın evsahipliği yaptığı sezonun 2. yarışını, 2. sırada  bitirdi. 
 
Tayland'daki 4 bin 554 metrelik Uluslararası Chang Pisti'nde  düzenlenen yarış, 17 tur üzerinden koşuldu. 
 
Yarışa "pole" pozisyonundan başlayan Kawasaki Pucetti takımı sürücüsü  Kenan Sofuoğlu, bu üstünlüğünü 3 tur koruyabildi. Bu turun ardından MV Agusta  Reparto Corse'den Fransız Jules Cluzel'in üstünlüğü ele geçirdiği mücadelede  Kenan Sofuoğlu, bir ara 5'inciliğe kadar geriledi. 
 
Kenan Sofuoğlu, 10. turda PATA Honda'nın Büyük Biritanyalı pilotu Kyle  Smith ve 14. turda lider Cluzel'in yarış dışı kalmasıyla 3. sıraya çıkmayı  başardı. Cluzel'in saf dışı kalmasıyla liderlik, CORE Motorsport Tayland'ın  evsahibi pilotu Ratthapark Wilairot'a geçti. Üstünlüğünü yarışın sonuna kadar  koruyan Wilairot, bitiş çizgisini ilk sırada geçerek Supersport kariyerinin ilk  galibiyetini elde etti. 
 
Son virajda Kawasaki Intermoto Ponyexpres'in ABD'li sürücüsü Patrick  Jacobsen ile girdiği mücadelede, rakibini son düzlükte geride bırakan Kenan  Sofuoğlu ise liderin 1,828 saniye arkasında yarışı 2. sırada tamamladı. 
 
Bu sonucun ardından Wilairot, 36 puanla sürücüler klasmanında zirveye  yerleşti. Kenan Sofuoğlu ise 30 puanla ikinciliğe yükseldi. 
 
Yarışın ardından açıklamalarda bulunan milli motosikletçi Sofuoğlu,  hava sıcaklığının mücadeleyi etkilediğini belirterek, "İkincilik kötü değil ama  birincilik bekliyordum. Virajlardan istediğim gibi çıkamadım, şanzıman sorunu  yaşadım. Bu soruna rağmen ikincilik iyi diyebiliriz. Şampiyonluk için çalışmaya  devam edeceğim" ifadelerini kullandı. 
 
Sezonun 3. yarışı, 12 Nisan'da İspanya'da yapılacak. 
  
Genel klasman 
 
Sezonun ikinci yarışının ardından sürücüler klasmanının ilk 10  sırasındaki ve markalar klasmanındaki puan durumu şöyle: 
 
Sürücüler klasmanı 
 
1. Ratthapark Wilairot (Tayland) 36 puan
2. Kenan Sofuoğlu (Türkiye) 30
3. Jules Cluzel (Fransa) 25
4. Patrick Jacobsen (ABD) 22 
5. Gino Rea (Büyük Britanya) 22 
6. Lorenzo Zanetti (İtalya) 20 
7. Roberto Rolfo (İtalya) 18 
8. Alex Baldolini (İtalya) 16 
9. Lucas Mahias (Fransa) 13 
10. Kyle Smith (Büyük Britanya) 13 
 
Markalar klasmanı 
 
1. Honda 41 puan
2. MV Agusta 32
3. Kawasaki 30
4. Yamaha 8

Tüm Fikstür