Taha Akgül'den öz eleştiri: Bazı şeyleri doğru yapmadık

Olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu milli güreşçi Taha Akgül, son Dünya Şampiyonası'nda çeyrek finalde elenmesine ilişkin, "Ben öz eleştiri yapmasını bilen bir adamım. Bazı şeyleri doğru yapmadık ki bize orada başarı nasip olmadı." diye konuştu.

AA 06 Aralık 2018 Perşembe - 11:35 | Son Güncelleme : 06 12 2018 - 11:44

 Taha Akgül, AA muhabirine, boynuna astığı Avrupa'da 6, dünyada 2,  olimpiyatlarda 1 altın madalyanın ardından ekim ayında Macaristan'ın başkenti  Budapeşte'de düzenlenen Dünya Şampiyonası'na hazırlanma süreci, çeyrek finalde  İranlı rakibi Parviz Khodavirdi Hadibasmanj ile yaptığı karşılaşma ve aldığı  mağlubiyet ile kariyeri için hedeflerini değerlendirdi.
 
Macaristan'daki organizasyon öncesi hedefini "3. kez dünya  şampiyonluğu" olarak belirlediğini vurgulayan 28 yaşındaki güreşçi, "Serbest stil  güreşte İran, Gürcistan, Rusya, Azerbaycan, Ukrayna, ABD gibi çok güçlü ülkeler  var. Kurada bütün iyiler bir tarafa toplandık. Çıksaydım, çok güçlü bir gruptan  çıkacaktım. İranlı rakibimle daha önce 3 defa güreştim ve üçünde de galip  gelmiştim. Kaybedeceğimi ben de düşünmüyordum. Çok büyük bir sürpriz çok büyük  bir hayal kırıklığı oldu." ifadelerini kullandı.
 
Hadibasmanj'ın "güçlü ve kondisyonlu" bir sporcu olduğunu belirten  Taha, "Aslında mücadele kafa kafaya geçiyordu. Çok da atak güreştim ikinci yarı,  4 defa rakibimin ayağını almama rağmen dört kere dalmama rağmen bir türlü  düşüremedim. Kıl payı pozisyonlardan döndü. Rahatlamak için skoru 4-1'e getireyim  diye uğraştım, çünkü 2-1 öndeydim. Rakibim puanlar aldı ve 3-2 öne geçti. Daha  sonra 20 saniye kala tuttuğum rakibimi hiç olmayacak yerde kaçırdım. En iyi  olduğum yer dalma tekniğimdir ama bu sefer olmadı." şeklinde konuştu.
 
"Yenilmekten gocunan bir adam değilim"
 
Finalde yenilse üzülmeyeceğini aktaran Taha, "Ancak, çeyrek finalde  yenilmiş bir sporcuyum, demek ki bazı şeyleri doğru yapmadık." dedi.
 
"Ben öz eleştiri yapmasını bilen bir adamım her zaman öz eleştiri  yaparım." ifadesini kullanan Taha, şöyle devam etti:
 
"Yenilmekten gocunan bir adam değilim. Sporda bunlar var. Öz eleştiri  yapan bir insanım, demek ki bazı şeyleri doğru yapmadık ki bize orada başarı  nasip olmadı. O yüzden çalışma programımızı değiştirip yine aynı şekilde  antrenmandaki çalışma tekniğimizi taktiğimizi değiştirip, yoluma devam edeceğim.  İnanın 4-5 ay  çok iyi hazırlandım, ameliyat olmama rağmen. ABD'de Azerbaycan'da  kamplar yaparak, çok iyi hazırlandım. En iyi hazırlandığım şampiyonadan  madalyasız döndüm. Rıza Kayaalp için de aynı oldu. Bunlar başımıza geldi ve  ikimizin de aynı yerde yenilmesi kötü bir   tevafuk oldu."
 
"Ertesi gün antrenmanlara başladım"
 
Dünya şampiyonasından erken elenmesinin ardından vakit kaybetmeden  Türkiye'ye döndüğünü aktaran Taha, ertesi gün de hemen antrenmanlara başladığının  altını çizdi.
 
"Kesinlikle bırakmadım." diyen Taha, şunları söyledi:
 
"Ardından Almanya’ya gittim. Çok iyi bir kondisyoner eşliğinde 14 gün  antrenman yaptığını. Kesinlikle bırakmadım çünkü ben o süreci uzatsam, moralim  bozuk gezeyim tozuyum desem bu süreç daha uzayacak, ben daha da geriye gideceğim.  Dünya şampiyonası öncesinde kilo vermiştim. Toparlamam gerekiyordu. Ağırlık  çalıştım, farklı bir ortam, farklı spor salonu, farklı yemekler... Moral olarak  da kendime geldim."
 
İnsanların kendisine yaptığı şeyler doğru olduğu için destek verdiğini  dile getiren Taha, "Sağ olsunlar, bazı şeyleri doğru yapmışız ki insanlar bize  destek oluyor.  Bir de şunu unutmasınlar 8 senedir zirvedeyiz, 8 senedir dünya  güreşinde 1 numara olmak, zirvede olmak kolay değil biz bunu başardık. İnsanlar  şunu beklemesinler, Taha her gittiği yerde birinci olacak, şampiyon olacak...  Tamam, ben zaten şampiyonluk için çalışıyorum ülkemizin bayrağını göndere  çektirmek için çalışıyorum. Ama bütün sporcular bunun için, şampiyonluk için  çalışıyor. Allah hep hak edene veriyor ki sürekli zirvede kalabilmek gerçekten  çok zor, arada bir tökezlemeler olabilir. Bu normal bir yenilgidir. Bir dünya  şampiyonasında da yenilebilirim, sonuçta sadece bir yenilgidir." yorumunu yaptı.
 
Son şampiyonadaki performansına vurgu yapan Taha, "Sonuçta bu  olimpiyat değil. Bu işin en üst noktası olimpiyat. Daha önce 2 defa dünya, 6 kere  Avrupa ve olimpiyat şampiyonu olmuşum. Bir dünya şampiyonasında da yenilebilirim.  Günümde olmayabilirim, başka sebeplere bağlamamak lazım. Ben disiplinli bir  şekilde tamamen kendimi güreşe adayarak bu sürece hazırlandım. Sadece bir  yenilgidir. Eleştiriler geliyor duyuyorum ama alakası yok tamamen işime  odaklanıyorum." şeklinde konuştu.
 
"Kendimi bozmadan güreşi bırakana kadar devam edeceğim"
 
Elenmesinin arkasında taktik amaçlı kilo vermesi, sosyal hayatta çok  yer alması gibi sebepler olduğu iddialarını reddeden milli güreşçi, yenilgisinin  tek sebebinin "teknik" olduğunu vurguladı.
 
Karşılaşmanın olduğu gün hiçbir rahatsızlığının olmadığını belirten  Taha, "Bana soruyorlar, 'Ne oldu, gücün mü yetmedi? Kilo verdin, zayıfladın' gibi  değişik sebeplere bağlayanlar da var ama aslında tamamen sebep, teknik. Teknik  açıdan bir sıkıntı vardı. Belki hazırlanma sürecinde bir sıkıntı oldu. Ya da  müsabaka içerisinde bir hata yaptım belki atak yapmamam gerekiyordu ama teknik  problemlerden dolayı kaybettim. Bunu sosyal hayatla ya da başka bir şeyle  bağdaştırmak doğru değil." ifadelerini kullandı.
 
"Ben hiçbir zaman çizgisini bozmayan bir adamım." diyen Taha,  "Olimpiyat şampiyonu oldum çizgimi bozmadım, ertesi yıl Avrupa şampiyonu, dünya  ikincisi oldum çizgimi bozmadan devam eden bir insanım. Olimpiyattan sonra  bozmayan şimdi niye kendini bozsun. Kendimi bozmadan güreşi bırakana kadar devam  edeceğim" değerlendirmesinde bulundu.
 
Hedef 2. kez olimpiyat şampiyonluğu
 
Taha Akgül, 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda ikinci kez şampiyon olmayı  hedeflediğini belirtti.
 
"Bana Allah bu saatten sonra hiç madalya bile vermese başım gözüm  üstüne şükrederim." diyen Taha, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Çünkü bize bunları kazandıran da Allah. Hepsi bir sınav, olimpiyat  şampiyonu, dünya şampiyonu yaptı. Hepsi bir sınavdı, şu an belki mağlubiyetle  bizi sınıyor. Önemli olan sınavdan başarıyla geçebilmek için çalışmaya devam  edebilmek. Bu emeğin karşılığını önümüzdeki şampiyonalarda Allah tekrar bana  verecek  diye  düşünüyorum. İkinci olimpiyat şampiyonluğunu hedefliyorum. Oraya  kadar 2 Avrupa, bir dünya şampiyonası var, alabildiğim kadar şampiyonluk için  çalışacağım."
 
  
 
 

Etiketler:
Tüm Fikstür