TFF 1.Lig Kulüpler Birliği Başkanı yeniden Mustafa Bozbağ

TFF 1. Lig Kulüpler Birliğinin seçimli toplantısında başkanlığa Giresunspor Kulübü Başkanı Mustafa Bozbağ, yeniden seçildi.

15 Ağustos 2018 Çarşamba - 15:50

Bozbağ başkanlığındaki yönetim kurulunda İstanbulspor Kulübü Başkanı Ecmel Faik Sarıalioğlu, Boluspor Kulübü Başkanı Necip Çarıkçı, Ümraniyespor  Kulübü Başkanı Recep Yoğurtçu ve Denizlispor Kulübü Başkanı Mustafa Üstek yer  aldı.
 
Mustafa Bozbağ, TFF 1. Lig Kulüpler Birliği Başkanlığı'nı bir yıllığına daha yürütecek.
 
Başkan Bozbağ, yaptığı yazılı açıklamada, Spor Toto 1. Lig'de mücadele eden takımların maddi sorunlarına ve transfer yasaklarına değindi.
 
Kulüpler birliğinin seçimli toplantısında kulüplerin finansal  sıkıntıları ve sıkıntıların sebebiyet verdiği sportif sonuçları  değerlendirdiklerini aktaran Bozbağ, "Yapılan bu değerlendirmede, köklü  kulüplerimizden bir bölümünün geçmiş yönetimlerin faaliyetlerinden kaynaklanan  borçlar sebebiyle federasyon talimatları gereği uygulanan transfer yasağını  kaldıramadığı, bu sebeple de transfer ettikleri futbolculara lisans  çıkaramadıkları ve çoğunluğu altyapı takımlarından oluşan kadrolar ile mücadele  etmek zorunda kaldıkları görülmüştür." ifadelerini kullandı.
 
Bozbağ, finansal sıkıntıların yol açtığı transfer yasağının Spor Toto  1. Lig'de mücadele eden tüm kulüpleri etkilediğini ve ligin marka değerini  düşürerek sportif rekabetin oluşmasını engellediğini kaydetti.
 
Başkan Mustafa Bozbağ, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
 
"Transfer yasağını kaldıramayarak altyapı futbolcuları ile mücadele  etmek zorunda kalan kulüplerin adeta averaj takımı hüviyetine büründüğü, daha  sezonun ilk haftası itibariyle düşmeyi kabullendiği ve 2017-2018 futbol  sezonundaki Gaziantepspor örneğinde olduğu gibi on yıllarca yıllık tarihi olan  şehir takımlarımızın yok olduğu ve sahipsiz kaldığı kamuoyunun malumudur.  Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar da dikkate alınarak güzide  kulüplerimizin dağılması ve yok olmasına müsaade edilmemesi gerektiğini  düşündüğümüzü ve bu uğurda futbolun tüm paydaşlarının üzerine düşeni yapması  gerektiğine inandığımızı önemle vurgulamak isteriz."
 
Futbol federasyonunun kulüplerin yaşayabilmesi için gerekli adımları  atmasınını isteyen Bozbağ, "Anılan durumdaki kulüplerimizden alacaklı olan gerek  futbolcu, gerek futbolcu menajeri gerekse de kulüpler olmak üzere tüm futbol  ailesi üyelerinin öncelikle kendi alacaklarını tahsil edebilmek adına bu  kulüplerimizin yaşaması için gerekli transfer tescillerinin yapılmasına müsaade  etmesini talep ediyoruz." şeklinde görüş belirtti.
 
Eskişehirspor Kulübünün içinde bulunduğu maddi sıkıntıya değinen  Bozbağ, "Spor Toto 1. Lig'de mücadele eden Eskişehirspor'un anılan sorunların  belirtilen şekilde çözülememesi halinde ligden çekilme kararı aldığını ve bir  büyük camianın daha yok olma noktasına geldiğini, bunun yanı sıra Kardemir  Karabükspor ve Elazığspor'un da aynı zorluklarla mücadele etmekte olduğunu  kamuoyunun bilgisine sunarım." ifadeleriyle açıklamasını tamamladı.
 

Etiketler:
Tüm Fikstür