Tolunay Kafkas: Genç oyuncularımızın potansiyeline inanıyorum

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Futbol Gelişim Direktörü ve Genç Milli Takımlar Sorumlusu Tolunay Kafkas, 19 Yaş Altı Milli Takımı'nın Avrupa Şampiyonası'na iddialı bir şekilde hazırlandığını söyledi

02 Temmuz 2018 Pazartesi - 11:36

Tolunay Kafkas, Finlandiya'da 16-29 Temmuz'da düzenlenecek şampiyona  öncesi AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
 
Kafkas, B Grubu'nda Fransa, İngiltere ve Ukrayna ile  karşılaşacaklarını hatırlatarak, "Zorlu bir gruptayız fakat takımımız iddialı.  Genç oyuncularımızın potansiyelinin yüksek olduğuna inanıyorum. Vedat hoca da  oldukça başarılı ve güvendiğimiz bir isim." ifadelerini kullandı.
 
Teknik direktör Vedat İnceefe yönetiminde iyi bir şekilde şampiyonaya  hazırlandıklarını vurgulayan Kafkas, "Bizim en büyük hedeflerimizden biri alt yaş  gruplarında Avrupa ve dünya şampiyonalarına katılabilmek. Tabii buradaki  oyuncuları sağlıklı bir şekilde önce Ümit Milli Takım'a sonra da A Milli Takım'a  vermek. İyi oyuncular var. Bu yaş grubu (17-20 yaş) çok önemli; kulüplerde de  gelişimleri tamamlanırsa A Milli Takım'ı iyi oyuncular bekliyor." şeklinde  konuştu.
 
"Radikal kararlar almamız lazım"
 
Tolunay Kafkas, Türkiye'de çok yetenekli genç oyuncuların bulunduğunu,  bu futbolcuların gelişimi için kulüplerin sorumluluk alması gerektiğini belirtti.
 
Kafkas, TFF olarak genç oyuncular için gerekli çalışmaları  yaptıklarını vurgulayarak şunları kaydetti:
 
"Türkiye'de kaynak sorunu yok. Nitelikli insan sorunu var. Eğer bu  insanları doğru yerlerde kullanırsak futbolda bu çocuklar iyi yerlere gelir. Öz  kaynaklarımıza dönmek zorundayız. Kulüplerin hali de ortada. Sıkıntılı bir süreç  yaşıyoruz. Birtakım kararlar almalıyız ortak akılla. Federasyon olarak üzerimize  düşeni yapıyoruz. Oyuncunun gelişimini sadece genç milli takımlarda sağlamak  mümkün değil. Oyuncunun gelişimini kulüplerde geliştirecek sistemi ve mekanizmayı  sağlamamız gerekiyor. Bunun için de radikal kararlar almamız lazım. Türkiye'de  yıldız oyuncu adayları var. Bu yeteneği tespit etmek, korumak ve geliştirmek  kulüplerin görevi. Bizim görevimiz de bunun için projeler hazırlamaktır."
 
Alttan çok yetenekli isimlerin geldiğini anlatan Kafkas, "Türkiye'de  sistem herkesi çok çabuk öğütüyor. Buna teknik adamları da dahil edebiliriz. Bana  göre Türkiye'de dünyanın her takımını çalıştıracak 3-5 teknik adamımız var.  Bakmakla görmek arasında fark var. Biz sadece bakıyoruz, görmüyoruz.  Potansiyelini dışarı vurabilecek bir sistem geliştirmemiz lazım."  değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler:
Tüm Fikstür