Tolunay Kafkas: Sadece oyuncu değil, teknik direktör de ihraç etmeliyiz

TFF Futbol Gelişim Direktörü ve Genç Milli Takımlar Sorumlusu Tolunay Kafkas, Türkiye'de yetenekli futbolcuların olduğunu ve bu oyuncuların ciddi rakamlarla yurt dışına gittiğini belirterek, "Aslında sadece oyuncu değil, teknik direktör de ihraç etmeliyiz. Bunun için de çalışıyoruz" dedi.

AA 25 Ocak 2019 Cuma - 11:54

Kafkas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, altyapı ve oyuncu gelişimine  federasyon olarak destek verdiklerini söyledi.
 
Kulüplerin genç oyuncu yetiştirmesinin önemli olduğunu vurgulayan  Kafkas, şöyle konuştu:
 
"Bu konu çok önemli ama maalesef Türkiye'de en az yer verilen  konulardan biri de bu. Profesyonel olarak çalıştırdığım takımlarda, kulübün  yapısı çerçevesinde genç oyuncu gelişimine çok önem verdim. Genç Milli Takım  kadrosundan çok oyuncu getirdim ve oynattım. Bunların başında da Cenk Tosun, Ömer  Şişmanoğlu, Hasan Ali Kaldırım gelir. Birçok değerli insanla çalışma imkanımız  olmuştu.
 
Bizim genç oyunculara destek ve fırsat vermemiz gerekiyor. Ben 16  yaşında Hasan Ali Adıgüzel'i oynattım. Galatasaray maçı başta olmak üzere birçok  karşılaşmada süre verdim. Aslında oyuncu var, yeter ki onları oynatalım. Bunların  son örneği de Ozan Kabak. Bunlar hep Genç Milli Takım'dan çıkıyor. Fatih hoca da  şans verince, görüyorsunuz büyük paralara ihraç edildi. Aslında sadece oyuncu  değil, teknik direktör de ihraç etmeliyiz. Bunun için de çalışıyoruz."
 
21 Yaş Altı Ligleri'nin son defa organize edilmesi
 
Tolunay Kafkas, 21 Yaş Altı Ligleri'nin bu sezon son defa organize  edilmesiyle ilgili de şunları kaydetti:
 
"17 ve 19 yaş gruplarını küme düşmeli yaptık. Bunu da şundan dolayı  hayata geçirdik, genç oyuncu gelişimine kim önem veriyorsa amatör takım bile olsa  üste çıkıp oynasın, genç oyuncusunu geliştirsin. Yani daha adil bir ortam oluşsun  istedik. 21 Yaş Altı Ligleri'ni kapatma nedenimiz ise A takımda oynatılan 20-21  yaşındaki oyuncu sayısı, liglerimizde maalesef orana vurduğumuzda yüzde 1 civarı.  21 Yaş Altı Ligleri'nin yapısı, altyapıdan gelenleri karşılayabilecek bir yapıda  da değil. O yüzden 20-21 yaşına gelmiş futbolcu A takımda oynayamıyorsa, bu  oyuncunun başka bir takımda, alt liglerde oynaması gerektiğine inanıyoruz. 21 yaş  altının yapısı, oyuncunun gelişimine katkı sağlayacak lig değil. Bu yüzden de  böyle bir yapılanmaya gittik."
 
  
 

Etiketler:
Tüm Fikstür