Tour 2015'te yüzler gülüyor

51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Organizasyon Direktörü Aydın Ayhan Güney, ilk 4 etabın sorunsuz bir şekilde düzenlendiğini söyledi.

30 Nisan 2015 Perşembe - 13:25

Güney, yaptığı açıklamada, 26 Nisan'da Alanya'dan  başlayan TUR 2015'in yarısını geride bıraktıklarını hatırlattı. Turun ilk 4  etabında büyük bir kazanın yaşanmamasının mutluluk verici olduğunu belirten  Güney, kalan parkurların da aynı şekilde kazasız geçmesini temenni etti. 
 
 
Güney, organizasyon öncesinde en çok hava durumundan endişe  duyduklarını dile getirerek, "Ancak şu ana kadar çok şanslıyız, havalar çok güzel  gidiyor. Çok güzel finişler, parkurlar oldu. İlk 4 etap sıkıntısız bir şekilde  düzenlendi. Herkes organizasyondan çok memnun. Bu da bizi motive ediyor" dedi. 
 
 
Turun hazırlıklarının 2,5 ay gibi kısa bir sürede tamamlandığının  altını çizen Güney, "Normalde böyle büyük bir organizasyonun hazırlık süresi 10  aydır. Bunu geçmiş yıllardan edindiğimiz tecrübe sayesinde başarıyoruz. Aynı anda  bin 300 kişi hareket ediyor. Türkiye genelinde ise bu organizasyon için 6 bin  kişi görev alıyor. Dev bir organizasyonda bu kadar insanı koordine etmek için çok  yoğun bir 2,5 ay geçirdik ama sonuçta güzel şeyler çıktığı zaman yorgunluğumuzu unutuyoruz" ifadelerini kullandı. 
 
 
BİSİKLET SEKTÖRÜ 3 KAT BÜYÜDÜ
 
Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun iki misyonunun bulunduğuna  işaret eden TUR 2015 Organizasyon Direktörü Aydın Ayhan Güney, şöyle devam etti: 
 
 
"Birincisi; Türkiye'deki bisiklet sporunu sevdirmek ve  yaygınlaştırmak. Bisikleti hayatımızın bir parçası haline getirmek. Son 8 yılda  naklen yayınlarla topluma daha rahat ulaştık. Bu dönemde büyüyen çocuklar tabii  ki bisikleti daha çok sevdi. Bisiklet sektöründeki büyüme son 8 yılda 3 katına ulaştı. Turun ikinci büyük misyonu da tanıtım. Türkiye'nin en büyük tanıtım  projelerinden." 
 
 
Turun yayın ağı hakkında da bilgi veren Güney, "İnternet olup da  ulaşamadığımız ülke yok. Sadece Kuzey Kore, Afrika'nın bazı bölgeleri gibi  internet olmayan yerlere ulaşamıyoruz. Televizyon yayını anlamında da Grönland ve  Orta Afrika hariç dünyanın her yerine ulaşılıyor" diye konuştu. 
 
 
WORLD TOUR'UN YARISINDAN İYİYİZ
 
Aydın Ayhan Güney, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun  kalitesinin her geçen gün arttığına dikkati çekerek, organizasyonun iyi bir  noktaya ulaştığını ve "World Tour"lar arasına girmeyi hak ettiğini vurguladı. 
 
 
Kalite açısından World Tour'ların yarısından daha iyi durumda  olduklarını kaydeden Güney, "Ancak belli bir süreden sonra biraz daha politika ve  lobiye giriyor. Uluslararası bisiklet Birliği'nde (UCI) bazı reform ve değişikler  var. Onunla ilgili gelişmeleri yakından takip ediyoruz. 'World Tour' seviyesini  yakalamamız anlamında başkanımız Emin Müftüoğlu'nun, UCI Yönetim Kurulu'nda olması elimizi güçlendiriyor" değerlendirmesinde bulundu. 
 
Aydın Ayhan Güney, bu konuda turdaki takımlardan, organizasyonu takip  eden yabancı medya ve katılımcılardan da olumlu geri dönüşler aldıklarını  belirterek, şöyle devam etti: 
 
 
"Geçen yıl sıfır hatayla organizasyonu gerçekleştirdiğimiz için UCI  tarafından özel bir teşekkür mektubu aldık. Bunlar elimizi güçlendiriyor.  Dünyadaki bütün bisiklet camiası, 'World Tour'a aday çıkması gereken ilk yarış  olarak bizi görüyor. Sadece yarışlarla ilgili reform çalışması başladığı için  bunların sonuçlanması gerekiyor, bekleme sürecindeyiz. Bizim amacımız en kısa  zamanda 'World Tour' olmak. Bu organizasyon hem bütçesi hem de kalitesiyle bunu  hak ediyor. Bunun içinde herkes elinden geleni yapıyor."

Tüm Fikstür