Trabzonspor'da ekonomik çıkmaz!..

Trabzonspor Basketbol Kulübü, yaşanan ekonomik sıkıntılarla ilgili açıklamada bulundu.

07 Ocak 2018 Pazar - 19:26 | Son Güncelleme : 07 01 2018 - 19:29

Bordo-mavili kulüpten yapılan açıklamada, 2013 yılından bugüne  yönetici katkıları ve sponsor desteğiyle gelindiği belirtildi.
 
Yönetimin yasal görev süresinin 2018 yılına kadar olmasına rağmen,  sezon başında olağanüstü kongre yapıldığının anımsatıldığı açıklamada,  "Olağanüstü kongreye davet edilmelerine rağmen salona gelmeyenler, yönetim kurulu  olarak bizim bazı firmaların sponsorluğunu kabul etmediğimizi, kendilerinin  sponsor bulduğunu ve görevi devralmak istediklerini söylemişlerdir. Bu şekilde  davranmaları anlaşmış olduğumuz sponsorluğu da engellemiştir. Kişilerin bırakın  aday olmayı, kongre salonuna bile gelmekten kaçtıkları kulübün hafızasında  kayıtlıdır." ifadelerine yer verildi.
 
Açıklamada, gerek sezon başında gerekse şu dönemde kongre yapılmasını  isteyenlerle görüşmeler gerçekleştirildiği kaydedilerek, şöyle devam edildi:
 
"İcra Kurulu üyelerimiz, basında başkan adaylığı için ismi geçen  kişilerle bir görüşme gerçekleştirmiştir. Yapılan bu görüşmede bahsi geçen  adaylar, şu anda başkan adaylığı gibi bir niyetlerinin asla olmadığını,  Trabzon'da birilerinin isimlerini kullandığını, bundan çok büyük bir rahatsızlık  duyduklarını ve gerekirse bu konuda bir basın açıklaması yapabileceklerini ifade  etmişlerdir."
 
"Bu kulüp bizim babamızın iş yeri değil, bir sevdanın kalbidir"
 
"(Önce Abiş Hopikoğlu gitsin de ne olursa olsun.) zihniyetinde  olmayacağımız bilinmelidir." ifadesinin kullanıldığı açıklamada, şunlar  kaydedildi:
 
"Trabzonspor Basketbol Kulübü Derneğinin her bir yöneticisi, kulübünü  çocuğu gibi görür, baba sevgisiyle korur, kollar ve gözetir. Maddi ve manevi her  türlü desteği verdiğimiz bir organizasyonu bilinmezliğe itip, dağılma  tehlikesiyle  karşı karşıya bırakmak bize yakışan bir davranış değildir. Ciddi ve  reel bütçeyle veya bir sponsorla gelecek her gerçek veya tüzel kişiliğe kapımız  sonuna kadar açıktır. Kulübün daha güzel günlere varması için bu yolda yine en  büyük destekçileri olacağımızın bilinmesini isteriz. Bu kulüp bizim babamızın iş  yeri değil, bir sevdanın kalbidir. İşte bu yüzdendir ki dedikoduya, gayri ciddi  oluşumlara, ne idüğü belirsizlere Trabzonspor armasını teslim edemeyiz."
 
Açıklamada, kulübün maddi sıkıntılardan kurtulacağına işaret edilerek,  şöyle denildi:
 
"Kulübümüz bu darboğazdan elbetteki çıkacaktır. Bundan kimsenin  şüphesi olmasın. Yönetim olarak bu renklere hizmet için maddi ve manevi ne  gerekiyorsa yapmaya hazırız. Bizler koltuk meraklısı olmadığımızı daha önceki  kongrelerde de defalarca belirtmemize rağmen kasıtlı bir şekilde bu algının  yayılmak istenmesi kişisel hırsların dışa vurumudur. Derdimiz bağcıyı dövmek  değil, üzüm yemektir. Bu noktada tekrar belirtmek isteriz ki iyi niyetli, derdi  sadece Trabzonspor olan herkese kapımız sonuna kadar açıktır. Kulübü içinde  bulunduğu darboğazdan kurtaracağına bizi ve camiayı inandıran herkese görevi  devretmeye hazır olduğumuzu da kamuoyuna bildiririz. Bu doğrultuda başkanımız  Abiş Hopikoğlu'nun bir önceki kongrede de belirttiği gibi tüm alacaklarından  vazgeçebileceğini bir kez daha belirtmekte fayda görüyoruz."
 
"Sıkıntıları aşmak adına çalışmaya devam edeceğiz"
 
Kulübün sezona herhangi bir sponsor desteği olmadan başladığının  belirtildiği açıklamada, "Yönetim kurulu üyelerinin kişisel katkılarıyla isim  hakkı ve yayın gelirleriyle bütçe oluşturuldu. Yaşanan bütün sıkıntılara rağmen  sezon başından bugüne kulübümüzün yaklaşık 9 milyon 400 bin liralık bir ödemesi  olmuştur." ifadeleri kullanıldı.
 
Açıklamada, bu ödemeler için oluşturulan bütçe ayrıntısında, yönetici  katkısının 6 milyon 500 bin lira, sponsor gelirinin 1 milyon lira, iddaa  gelirinin 710 bin lira, federasyon gelirinin 735 bin lira, bağışların 276 bin  lira, seyirci basketbol okulu gelirlerinin ise 179 bin lira olduğu aktarıldı.
 
Kısıtlı bütçeye rağmen kaliteli, bordo-mavi renkleri hakkıyla temsil  eden bir takım oluşturulduğunun vurgulandığı açıklamada, "Harcadığımız tüm  mesaiye rağmen Trabzonspor gibi bir markanın basketbol takımına hakkını verecek  bir sponsoru ne yazık ki ortaya çıkaramadık. Unutulmasın ki tarih, kötü günde  Trabzonspor için kimlerin neler yaptığını yazacaktır. Küçük hesaplar peşinde  koşarak Trabzonspor'a zarar verenler, yeri ve zamanı geldiğinde Trabzonspor  camiasına hesap verecektir." ifadelerine yer verildi.
 
Açıklamada, kulübün içinde bulunduğu durumdan her kesimin haberdar  edildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:
 
"Herkesin elini taşın altına koymaktan kaçtığı bu süreçte büyük bir  hassasiyet göstererek desteğini esirgemeyen İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman  Soylu Bey'e, Trabzonspor basketbol camiası adına sonsuz teşekkür ederiz. Gönül  verdiğimiz bu renkler için başta maddi sorunlar olmak üzere, tüm sıkıntıları  aşmak adına var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz."

Tüm Fikstür