Trabzonspor yönetimi ibra edildi

Trabzonspor Kulübünün 74. Genel Kurulunda yönetim kurulu, mali ve idari yönden oy birliğiyle ibra edildi.

AA 01 Aralık 2018 Cumartesi - 16:14

Hayri Gür Spor Salonu'nda gerçekleştirilen ve yarın yapılacak seçimle  tamamlanacak olağan genel kurulda, gündemin okunmasının ardından kulüp genel  müdürü Sinan Zengin, yönetim kurulunun idari ve mali faaliyet raporunu okudu.
 
Daha sonra denetleme kurulu üyesi İsmet Keskin, bordo-mavili kulübün  31 Ekim 2018 itibarıyla borç toplamının, 659 milyon 498 bin 121 lirası kısa  vadeli, 586 milyon 882 bin 258 lirası ise uzun vadeli olmak üzere, 1 milyar 246  milyon 380 bin 379 lira olduğunu belirtti.
 
Keskin, 258 milyon 681 bin 573 lira seviyesindeki alacakların toplam  borçtan düşülmesinin ardından, net borcun 987 milyon 698 bin 806 lira olduğunu  açıkladı.
 
Denetleme kurulunun raporunun ardından Başkan Ahmet Ağaoğlu, gündemde  yarın yapacağı açıklanan genel kurul konuşmasını bugüne alarak üyelere hitap  etti.
 
Ağaoğlu, sözlerine, genel kurulda oturduğu sandalyenin kırılması ve  engelli delegeler için kürsüye rampa konulmaması ile ilgili başlayarak, "Bu  nedenle, bugün burada yer alarak konuşma yapan Emre kardeşimizden özür diliyorum.  Ama başkanının altına ayağı kırık sandalye koyan düşünce yapısından bu inceliği  beklemek biraz saflık olurdu." dedi.
 
Yeni yönetim listesinde yer almayan asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu,  Zeyyat Kafkas, Cahit Erdem, Çağlar Bozoğlu ve Faruk Kanca'ya teşekkür eden  Ağaoğlu, "Uzun uğraşlar sonucunda çıkarttığımız yeni tüzüğümüzün mali konulardaki  sıkıntıları ortadan kaldırmak için yapıldığını hepimiz biliyoruz. Oraya 84'üncü  madde ekledik. Bu madde onaylanan bütçenin yüzde 10'undan fazlasını aştığı zaman  yönetim kurulu başkanı ve üyelerinin sorumlu olduklarını ifade eden bir madde.  Biz de bununla alakalı olarak tarihte ilk kez taahhütname imzaladık." diye  konuştu.
 
Katılımın düşük olmasına tepki gösterdi
 
Genel kurulda katılımın düşük olmasına tepki gösteren Ağaoğlu, şöyle  konuştu:
 
"Önünüze gelen bütçede 550 milyon ve 770 milyon yazıyor. Gösterilecek  olan hassasiyetin bu mu olması gerekirdi? Şu anda hazırun 256 kişi. 200 özel  güvenlik görevlisi, 350 jandarma var. Trabzonspor Kulübüne bunu yakıştıramadım.  Hassas olmamız gerekir. Çünkü 84'üncü madde ne yazarsa yazsın, biz ne söylersek  söyleyelim bu bütçenin onaylanacağı yer genel kurul. Ben bunu iki şekilde  yorumluyorum, ya gerçekten ilgi göstermekten uzağız ya da bize ve yönetim  kuruluna o kadar güveniyorsunuz ki daha fazla katılıma gerek görmediniz. İnşallah  ikincisidir. Ama her zaman söylüyorum, Trabzonspor Kulübünde her konunun  konuşulacağı yer genel kuruldur. Buraya gelip eleştireceksiniz, hatalarımız varsa  onları söyleyeceksiniz. Biz ancak genel kurulun uyarılarını ciddiye alırız. Bunu  250 kişiyle yapmaya kalkarsak Trabzonspor Kulübüne yakışmaz. Biz de dört dörtlük  insan değiliz, bizim de hatalarımız var ve onun da söyleneceği yer burası.  Konuşan arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Bütün eleştiriler ciddiye alınacaktır."
 
Ağaoğlu, 890 milyon lira borçla kulübü teslim aldıklarını anımsatarak,  "Bugün geldiğimiz noktada 987 milyon borç var. Bu artış da kur farkı ve faiz  giderinden oluşuyor. Bunu çıkardığımızda aslında frene sağlam bastık." dedi.
 
Göreve geldiklerinde 34 milyon avroluk profesyonel futbol kadro  maliyeti bulunduğuna dikkati çeken Ağaoğlu, şu değerlendirmede bulundu:
 
"Bugün profesyonel kadro maliyetimiz 26 milyon avro civarında, bu  demektir ki rakam 8 milyon avro aşağıya çekildi. Tabii ki bu yetmez, Trabzonspor  için ideali 15-20 milyon avrodur.  Fenerbahçe maçı bir galibiyetten daha fazla  anlam taşıyor. Fenerbahçe karşısında 8 yıl sonra sahamızda kazandığımız maçın  skorundan daha ziyade, o maçta altyapıdan yetiştirdiğimiz 4 futbolcuyla oynadık.  Yaş ortalamaları 20. Ama asıl dikkat çeken sahadaki 11'in maliyeti 11 milyon  avro. 11 milyon avro ile yaptığın işe niye 34 milyon avro harcıyorsun? İşte bizim  plan, projemiz bu. Profesyonel kadro maliyetini önümüzdeki sene 16-17 milyon avro  seviyesine çekeceğiz. "
 
Ağaoğlu, "Biz sattığımız oyunculardan 9 milyon avro gelir elde  ederken, alınan oyunculara 2 milyon avro ödedik." ifadesini kullanarak, "Alınan  oyuncuların oynamadığı yönündeki eleştiriler  doğru değil, aldığımız 5 oyuncunun  hepsi de  oynuyor. Bunlar oynayan oyuncular. Artık Trabzonspor'da milyonlar  telaffuz edilen transfer dönemi kapanmıştır. Bu böyle biline. Bu politikamızdan  da asla  taviz vermeyeceğiz." şeklinde görüş belirtti.
 
Futbolda eski yıldız transfer dönemin kapandığını ifade eden Başkan  Ağaoğlu, "Bugün öyle bir noktaya geldik ki yıldız futbolcu hayranlığı ve  bağımlılığı maalesef karşımızda ciddi bir problem olarak çıkmaya başladı. Onlara  söyleyeceğimiz  tek şey, yıldız futbolcu yoktur, tek yıldız var o yıldız da  Trabzonspor." şeklinde konuştu.
 
Ağaoğlu, Trabzonspor'un  5-6 sene içerisinde borçlarından  kurtulmasının mümkün olabileceğini vurgulayarak, "8 ayda 16 milyon avro bu  şartlara rağmen kar elde etmişsem, bunu sene geneline yaydığımızda 25-30 milyon  avrolara ulaşır. Bu da ciddi bir gelirdir. Futbol kulübü, futbolcu aldığı ve  sattığı zaman para kazanır." dedi.
 
"2010-2011 Trabzonspor'un şeref, namus davasıdır"
 
Şike davasına ilişkin kendisine ve yönetim kuruluna haksız eleştiriler  yapıldığını belirten Ağaoğlu, şu değerlendirmede bulundu:
 
"Şike davası geldiğimizden beri eleştirildiğim tek konu. Özellikle  sosyal medyadan 'Ahmet Ağaoğlu, şike davasını sattı, 48 saat içerisinde ne kadar  para ve kimlerden aldığını şok olarak açıklayacağım' şeklinde söylemler oldu.   Peki, 148 gün geçti açıkla da kimden ne kadar aldığımızı biz de bilelim. Bu  konuda görevlendirilmiş arkadaşımız Önder Bey var, 15 Aralık'ta CAS'ta davamız  var insan biraz elini vicdanına koyar, kul hakkı diye bir şey var. Bir insanı  hırsızlıkla suçlamak suçların en büyüğüdür. Geldiğimizden beri eleştirildiğimiz  tek konu bu. 'Şike davasını sattı, Fenerbahçe maçını da  Ali Koç'a satacak'  bunlar yazıldı. Spor ahlakından vazgeçtik mi, kendi kulübünün başkanına, kendi  yöneticisine böyle bir şeyi nasıl yakıştırabilir? Belki suçumuz şu oldu, bunun  arkasına saklanıp asli  görevlerimizden uzaklaşmadık biz. 2010-2011  Trabzonspor'un şeref ve namus davasıdır."
 
Ağaoğlu, Trabzonspor'un içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları  bildiklerini ve bilerek bu göreve talip olduklarına işaret ederek şunları  kaydetti:
 
"Bizi hiç kimse davetiye ile buraya davet etmedi. Biz arkadaşlarımızla  beraber yapacağız bu işi. Başaracağız, bu kulübü borçtan kurtarıp düzlüğe ve  ligde yarışır bir kulüp haline getireceğiz,  diye geldik. Bu süreçte sinir harbi  oldu, sağlığımızdan olduk, mücadele verdik vermeye de devam  edeceğiz. Hem de 3  senelik süre için. Sayın genel kurul, sizlerden ricam, lütfen doğruyla yanlış  birbirinden ayrılsın. Bugün Trabzonspor Kulübü  resmi ve gayri resmi 3 milyon  İsviçre frangı para harcadı şike davasında. Bir de olaya bu tarafından bakın. Bu  gibi konuların konuşulacağı yer Trabzonspor genel kuruludur. Klavye delikanlılığı  ile bu iş olmaz."
 
Üyelerin konuşmasının ardından kulüp yönetim kurulunun idari ve mali  yönden ibrası oylamaya sunuldu. Divan Başkanı Ali Sürmen, oy birliğiyle yönetim  kurulunun ibra edildiğini açıkladı.
 
Trabzonspor'da genel kurulun ilk günü sona erdi.
 

Etiketler:
Tüm Fikstür