TBB Başkanı Aydın: Kimseye yeni bir şey yükümlendirmedik

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, futbol kulüplerine yapılan kredi borcu yapılandırmasına ilişkin, "Kimsenin borcunu silmedik. Kimseye yeni bir şey yükümlendirmedik. Cari piyasa koşulları neyi gerektiriyorsa, normal neyse onu yapmaya çalıştık." dedi.

AA 21 Kasım 2019 Perşembe - 14:01 | Son Güncelleme : 21 11 2019 - 18:25

Uluslararası Futbol Ekonomi Forumu kapsamında düzenlenen "Futbol  Ekonomisi ve Kulüplerin Finansmanı" oturumunda konuşan Aydın, Türkiye'deki futbol  kulüplerinin gelirle ilgili bir sorunu olmadığını, sorunun gider yönetimden  kaynaklandığını söyledi.
 
Kulüplerin borçluluk düzeyinin toplam 10 milyar lira düzeyinde  bulunduğunu belirten Aydın, bu rakamın 6-7 milyar liralık bölümünün finansal  kesimden alınan borçlardan oluştuğunu ifade etti.
 
Bu konuya el atmamaları halinde kredilendirdikleri, geri almayı  düşündükleri parayı alamama durumuyla karşı karşıya kalabileceklerini aktaran  Aydın, "Bonservisli futbolcuya edimlerinizi yerine getirmediğinizde hangi sonuç  doğacaksa o sonuç doğacaktı. O sonuç, kulübün aktifini ortadan kaldıracaktı.  Kulüp ortadan kalkmasın diye biz bir şeyler yapmak zorundaydık. Bir şekilde iş  ortağı olmuştuk." diye konuştu.
 
 Aydın, futbol kulüplerinin 12 banka ve 15 faktoring şirketi ile bir  şekilde kredi ilişkisi bulunduğunu ve kredilerin tamamının teminata dayalı  olduğunu söyledi.
 
Bazı futbol kulüplerinin faizi bile ödeyemediği bir duruma geldiğini  anlatan Aydın, "Kulüplerin nakit akışı bozuk. Maaş/toplam gelir rasyosu absürt.  Burada küçük bir eleştirimiz de olsun. Hep yeni hayaller kuruluyor, 'Şunu alalım,  bunu da yapalım.' O da bir gider yönetimi..." ifadelerini kullandı.
 
Aydın, futbol kulüplerinin bankaların birer paydaşı ve futbolun  sevilen bir endüstri olduğunu söyledi. Bankacılık sektörü olarak diğer firmalarda  bu tarz durumla karşılaşıldığında ne yapılıyorsa aynısının futbol kulüplerine  yapıldığını vurgulayan Aydın, şöyle devam etti:
 
"Fakat bu süreci tek başına yönetmenin yeterli olmayacağını anladık.  Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile hareket etme kararı aldık. Önce sistemin  normalleşmesini sağlamak için taraflardan yardım istedik. Tek başına mevcut  borcun yapılandırılmasının yetmeyeceğine kanaat getirdik. Bilhassa futbol  ailesine olan edimlerin yerine getirilmemesi halinde ülkenin de toplam  bilançosunda kayıp, kaçak oluşacaktı. Buna meydan vermemek adına bir bölümü ek  krediyle de desteklenmiş şekilde yapılandırmalar yaptık. Bu fotoğrafı görüp de  hiçbir şey yapmamak hem bizim hem kulüpler hem de TFF için doğru bir davranış  olmazdı."
 
"Bankalar kulüplere el koyacakmış' şeklindeki haberler asılsız"
 
Hüseyin Aydın, firmaları yaşatmanın dünyadaki tüm ekonomi  yönetimlerinin görevi olduğunu vurguladı.
 
Kimsenin borcunu silmediklerini belirten Aydın, "Kimseye yeni bir şey  yükümlendirmedik. Cari piyasa koşulları neyi gerektiriyorsa, normal neyse onu  yapmaya çalıştık." diye konuştu.
 
Aydın, kredilendirmenin kurallarına ilişkin şunları kaydetti:
 
"İlk yıl yüzde 30'una, 2'nci yıl yüzde 15'ine kadar bir opsiyonel  imkan verdik. 2 yıl sadece faiz tahsilatı getirdik. Bu dönem uyum ve entegre  dönemi... Herhangi bir kulüp başkanının verdiği parayı geri alma gibi bir durumu  olmayacak. Eğer transferler bizim koyduğumuz kurallara uymuyorsa TFF onun için  müeyyideler uyguluyor. Puan silme cezası dahil..."
 
Aydın, "Bankalar kulüplere el koyacakmış" şeklindeki haberlerin  asılsız olduğunu söyledi.
 
"Fenerbahçe ile görüşmeler devam ediyor"
 
TBB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın, kredilendirdikleri ve son maçı  alarak kümede kalacak bir takımın kazanması durumunda taraftarlardan daha fazla  sevindiklerini ifade etti.
  
Kulübün küme düşmesi durumunda para almak için bir yıl  bekleyeceklerini aktaran Aydın, "Verdiğimiz para ile oynanan futbolun  tartışılması lazım. Bizim tek isteğimiz var; paranın geri gelmesi... Para kazanma  işinin de sürekli olmasını istiyoruz. Kendi asli görevimiz belli. Denetimi yapan  kurumlar var. Biz onların dışında başka bir şey yapmıyoruz." diye konuştu.
 
Aydın, şu anda futbol endüstrisinin borçlarının yönetilebilir  olduğunu, bunu da bankacılık sektörünün borçları yapılandırarak sağladığını  vurguladı.
 
Geri dönüşünü göremedikleri, hikayesi olmayan bir iş yapmadıklarını  belirten Aydın, şunları kaydetti:
 
"Kendimizi kandırmanın anlamı yok. Dönemeyecekse, işin içinden  çıkamayacak bir hal almışsa ona zaten bulaşmıyoruz. 4 büyük kulübümüzden  Trabzonspor ile ilk anlaşmayı yaptık. Beşiktaş ile yaptık. Kulüp başkanının  değişmesi yapılandırmayı değiştirmiyor. Galatasaray ile yaptık. Fenerbahçe ile  görüşmelerimiz olumlu yönde devam ediyor. Fenerbahçe'nin daha reel ve farklı bir  durumu var. Bizim önerdiğimiz gömlek Fenerbahçe'ye uymuyor. Fenerbahçe'nin  söylediği de bize uymuyor. Ortak bir noktada buluşacağız. Eli kulağındadır,  mutlaka yapacağız.
 
Anadolu'da Konyaspor ve Kayserispor ile yaptık. Bize gelip de  reddettiğimiz olmadı. Ama tereddütlerimiz olanlarla görüşmelerimiz devam ediyor.  Sürekli yönetim değiştiren kulüpler görüyoruz. Futbol Federasyonu'na öneride  bulunmak istiyoruz. Süper Lig'in gelirleri çok iyi. Takım 1. Lig'e düşünce  gelirleri 8'de bire düşüyor. Süper Lig'deki bir takımın 1. Lig'e düşmesi en  korktuğumuz durum. O zaman bu yaptığımız iş çalışmıyor hale geliyor. Para vermek  zor bir şey. Eğer imkan dahilindeyse küme düşecek kulüpler için bir yapı  kurgularsak iyi olur diye düşünüyorum."
 
"Kredilerden kültür, eğlence ve spor faaliyetlerine verilenlerin  oranı yüzde 0,5"
 
Hüseyin Aydın, TBB verilerine göre, Türk bankacılık sisteminin toplam  kredi hacminin 2 trilyon 600 milyar lira olduğunu anımsatarak, bu kredilerin  birçok sektöre olduğu gibi futbola da verildiğini bildirdi.
 
Toplam kredi hacminin (2,6 trilyon lira) sadece 6 milyar lirasının  kulüplere verildiğini aktaran Aydın, "Bu küçük bir rakam değil ancak acayip  büyütülüyor. Bu krediyi geçmişte vermişiz. Bunların her biri de geri alınabilecek  düzeyde." diye konuştu.
 
Aydın, 2 trilyon lirayı aşan nakdi kredilerin ağırlıklı olarak yüzde  26'sının imalat, yüzde 16'sının ticaret, yüzde 13'ünün hizmet ve yüzde 5,5'inin  tarım sektörünü finanse ettiğini belirterek, "Bu kredilerden kültür, eğlence ve  spor faaliyetlerine verilenlerin oranı ise yüzde 0,5 düzeyinde bulunuyor." dedi.
 

Etiketler:
Tüm Fikstür