Turgay Yavas Önemli olan orta saha üstünlüğü
20 Mart 2017 Pazartesi


3 gün önce UEFA Avrupa Ligi’nin favori takımlarından Roma ile İtalya’da karşılaşan Lyon, dün akşam da kendi liginin şampiyonluktaki en güçlü adayı Paris Saint-Germain önündeydi. Lyon’u tüm Türk futbolseverler ki özellikle Beşiktaşlılar çok yakından takip etmeye başladı.
 
Paris’te ilk 10 dakikadaki Lyon’u tüm dünya ağzı açık izlemiştir. Çok hareketli, üretken ve üst düzey futbol zekasıyla oynanan ilk 45 dakikanın ilk bölümünü bir de golle süsledi Lyon. Golcüsü Lacazette sahneye çıktı. Gol kokusunu çok iyi alıyor. 
 
Lyon maçın kalan 80 dakikası ise kademe kademe yavaşlayan, oyun kurmakta zaman zaman zorlanan bir yapıya büründü. Paris Saint-Germain durur mu! Devre bitmeden öne geçti. Depay Lyon’un orta sahasını toparlamaya çalışsa da Lacazette’in sakatlanıp oyundan çıkmasının ardından eski üretkenliğini bulamadı. Sahadan 2-1 ayrılan Lyon için kısa kısa notlarla şunları söyleyebiliriz;
 
- Maçlara çok istekli ve arzulu başlıyorlar. İlk yarım saat bu enerji devam ediyor. 60-70’ten sonra orta sahada diri kalan Depay Lyon’u canlı tutmaya çalışıyor.
 
- Depay, ManU ile Avrupa Ligi maçına çıktığı için kurallar gereği Beşiktaş karşısında oynayamayacak. Özellikle 30’dan sonra Talisca, Oğuzhan ikilisine çok iş düşüyor. Orta sahanın kontrolünü rahatça ele geçirebilirler
 
- Çok hareketli ve üretken oyun tarzına üst düzey futbol zekasını da ekliyor. İlk 20 dakikada maçı koparabilecek bir takım izlenimi veriyor. 
 
- Çok kötü bir savunma anlayışı var. Dağınık. Kimin kimi tuttuğu belli değil. Bazen adam adama mı alan savunması mı ne yapıyor bunlar diye düşündürüyor. Aboubakar’ın tam istediği tarzda bir anlayışı var Lyon savunmasının. Her an hata yapmaya gebe. Fakat Aboubakar kırmızı kart cezalısı olduğu için bu iş en çok Babel ve Cenk’in üzerine kalacak.
 
- Lyon son zamanlarda özellikle iç saha performansıyla kupanın favorisi olarak gösterilse de bunu benimsemiş ve farkında olan bir anlayışı yok. Oyunu 90 dakikaya yayıp rakibe kendini kabul ettiremiyor. 
 
- Son 2 maçında toplam 67 dakika 10 kişi oynayan ve rakibine kaleyi kapatan Beşiktaş, oyun anlayışını ve enerjisini 90 dakikaya yayarak skor üstünlüğünü elde edebilir.
 
- Başta göze korkutucu gelen Lyon’u her maç takip ederek kolayca çözebilirsiniz.
 
- Hem Lyon hem Beşiktaş her iki maçta da önceliği birbirilerinin pas trafiğini kesmek olacak. 
İlk izlenimden çıkardığım sonuç, turu yapılacak hatalar belirler. Lyon, Beşiktaş’ın eleyemeyeceği bir takım değil.