Türk eskrim tarihinde bir ilk!

02 Mart 2012 Cuma - 9:28

ESKRİMDE yıldız bayan kılıç kategorisi sporcularından Ilgın Sarban, Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalya kazanarak bu şampiyonada 89 yıllık Türk eskrim tarihinin ilk madalyasını ;aldı.

Eskrimde tarihi başarı haberi Hırvatistan’dan geldi. Hırvatistan’ın Porec kentinde düzenlenen Yıldızlar ve Gençler Avrupa Şampiyonası’nın ilk gününde piste çıkan yıldız bayan kılıç kategorisi sporcularından Ilgın Sarban, finale yükselme maçında Macar rakibi Nora Mihalik’e 15-13 yenilerek bronz madalyanın sahibi oldu. ;Sarban, kazandığı bu madalya ile Uluslararası Eskrim Federasyonu’nun (FIE) en büyük iki organizasyonundan biri olan Avrupa Şampiyonası’nda ülkemize 89 yıllık tarihinin ilk madalyasını kazandırmış oldu. Bu sonuçla ülkemiz eskrim tarihine geçen Ilgın Sarban, Macar rakibi ile son ana kadar 13-13’lük skorla başa baş götürdüğü müsabakayı 15-13 kaybetti. Sarban’ın rakibi Mihalik ise finalde vatandaşı Anna Marton’a yenilerek 2’nciliği elde etti.

Büyük başarının sahibi olan Ilgın Sarban, eskrim tarihine geçmiş olmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. Türkiye Eskrim Federasyonu Başkanı Müminhan Bilgin, "Bu başarı 5 yıllık planlı çalışmanın zaferidir. Sporcumuzu ve ekibimizi kutlarım" dedi. 1-10 Mart arasında gerçekleştirilecek Avrupa Şampiyonası’na yarın oynanacak müsabakalarla devam edilecek.

Etiketler: 0
Tüm Fikstür