Türkoğlu'ndan Abdi İpekçi açıklaması

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, yıkımı devam eden ve yerine yeni basketbol tesisi yapılacak Abdi İpekçi Spor Salonu'nun son durumuyla "Abdi İpekçi Spor Salonu'nun olduğu 75-80 bin metrekarelik araziye bir basketbol tesisi inşa etmek için çalışmalar sürüyor." dedi.

04 Mayıs 2018 Cuma - 15:11

Hidayet Türkoğlu, Yenikapı Meydanı'nda düzenlenen İstanbul Gençlik  Festivali'ndeki söyleşiye federasyon üst yöneticisi (CEO) Ömer Onan ve A Milli  Erkek Basketbol Takımı Menajeri Kerem Tunçeri'yle katıldı.
 
Türkoğlu şöyle konuştu:
 
"Şu anki federasyonu ya Sinan Erdem Spor Salonu'na taşıyacağız ya da  başka bir yere. Abdi İpekçi Spor Salonu'nun bulunduğu yere yeni bir tesis  yapılıyor. Nelerin eksik olduğunu bilerek geldik bu işe. İlk başta Türkiye'nin  her yerinde basketbolu yaymak istiyoruz. Cumhurbaşkanımız da bunu çok istiyor.  Bunun için de gece gündüz çalışıyoruz. Tesisleşme çalışmalarımız gayet iyi  gidiyor. Abdi İpekçi Spor Salonu yıkılmak üzere. Göreve geldiğimizde eksik  gördüğümüz noktalardan biri tesisleşmeydi. Sayın Cumhurbaşkanımızla yaptığımız  istişarelerde böyle bir tesise ihtiyacımız olduğunu kendilerine sunduk.  Cumhurbaşkanımız bizi destekliyor. Abdi İpekçi Spor Salonu'nun olduğu 75-80 bin  metrekarelik araziye bir basketbol tesisi inşa etmek için çalışmalar sürüyor. Bu  olduğunda bir çatı altında daha rahat işler yapacağımıza inanıyoruz."
 
NBA ile Avrupa basketbolu arasındaki farkın sorulması üzerine Türkoğlu  şu cevabı verdi:
 
"NBA'e ilk gittiğimde Avrupa'yla uçurum farkı vardı. Avrupa basketbolu  her geçen gün gelişiyor. NBA'de Avrupalı oyuncuların sayısı arttı. Dünyanın en  büyük basketbol organizasyonu NBA. Bu da Avrupa'dan birkaç adım önde olmasını  sağlıyor ama benim ilk gittiğim kadar uçurum yok. Aynı seviyeye gelmez ama Avrupa  basketbolunun bu gelişimi bizi mutlu ediyor. NBA'de 15 yılımdaki her anım benim  için çok değerliydi. En keyif aldığım zamanlar ise milli takımda olduğum  zamanlardı. Çocukluktan beri yanımdaki arkadaşlarımla beraberim. Büyük milli  başarılara şahitlik ettik beraber."
 
Ömer Onan ise basketbolu Türkiye'nin 81 iline yaymak istediklerini  anlatarak, "12 Dev Adam Basketbol Okulları projemizi 81 ilde ücretsiz bir şekilde  uygulamak istiyoruz. Şu anda 50 şehre çıktı. Çok yakın zamanda bütün illerimize  yayacağız. Yetenekli gençler burada ücretsiz basketbol oynayacak. Buradan  çıkacaklara da fırsatlar sunacağız. Bu gençler için büyük bir fırsat."  ifadelerini kullandı.
 
Kerem Tunçeri de 2019 FIBA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde ilk 4  maçında ikişer galibiyet ve yenilgi alan ay-yıldızlı ekibin performansıyla  ilgili, "Grupta bir mağlubiyet alırız diye bekliyorduk ama hiç beklenmedik bir  İsveç maçı kaybettik. Şimdi Ukrayna ve İsveç'le son maçlarımızı oynayacağız. Çok  önemli iki maç olacak. Daha sonraki gruba biraz daha avantajlı gitmek istiyoruz."  değerlendirmesinde bulundu

Etiketler:
Tüm Fikstür