Uluslararası koşucular Kapadokya'da

Türkiye'nin spor turizminde önemli organizasyonlarından olan Salomon Kapadokya Ultra Trail Koşusu'nda 70'ten fazla ülkeden 2 bini aşkın sporcu, üç kategoride mücadele edecek.

19 Ekim 2018 Cuma - 19:50

Kapadokya, bu yıl 5'inci kez dünyanın en önemli patika koşucularını  ağırlayacak. Argeus Travel&Events tarafından Salomon'un isim sponsorluğunda  düzenlenen koşular, 20-21 Ekim'de gerçekleştirilecek.
 
Koşuya katılacak sporcular, uzun parkur (119 kilometre), orta parkur  (63 kilometre) ve kısa parkur (38 kilometre) olmak üzere üç kategoride yarışacak.
 
Etkinliğe İngiltere, Portekiz, İtalya, Polonya, ABD, Almanya, Fransa Romanya, Japonya, İspanya, Rusya, Kanada, İsviçre, Hindistan, Birleşik Arap  Emirlikleri, Malezya, İsveç, Cezayir, Mısır, Meksika, Danimarka, İran Filipinler, Macaristan, Yeni Zelanda, Yunanistan, Belçika, Bosna Hersek ve  Litvanya'nın da aralarında olduğu 70'ten fazla ülkeden 2 bini aşkın sporcu  katılacak.
 
Sporcuların yüzde 45'i yabancı
 
Salomon Kapadokya Ultra Trail Koşusu organizatörü Argeus  Travel&Events'in yöneticisi Aydın Ayhan Güney, parkurların geçen seneki  parkurlara çok benzediğini ancak doğa olayları nedeniyle bazı küçük  değişikliklerin söz konusu olduğunu söyledi.
 
Güney, klasikleşmiş parkurları korumaya özen gösterdiklerini  belirterek, "Bu yıl sporcularımızın yüzde 45'i yabancı, kadın sporcu oranı ise  yüzde 30'a yaklaştı. Dünyanın her yerinden misafirlerimizi ağırlıyoruz." dedi.
 
Katılımcı sayısının geçen yıla göre yüzde 25 arttığına işaret eden  Güney, Kapadokya'ya bu organizasyon için 3 bin 500 kişinin geldiğini ifade etti.
 
Dünya şampiyonları ter dökecek
 
Ultra trail yarışları içinde en üst seviyeye çıkan Salomon Kapadokya  Ultra Trail Koşusu'na, 2018 Ultra Trail Mont Blanc (UTMB) kadınlar şampiyonu  İtalyan Francesca Canepa, 2018 UTMB erkekler ikincisi Macar Robert Hajnal, 2016  Ultra Trail Dünya Turu şampiyonu Litvanyalı Gediminas Grinius, 5 kez Fas Çöl  Maratonu şampiyonu olan Faslı Rachid El-Morabity ve Salomon Kapadokya Ultra Trail  orta parkuru erkekler rekorunun sahibi Alman Moritz Auf der Heide gibi isimler de  katılacak.
 
Türk atletlerin de yer alacağı koşuda, Salomon Kapadokya Ultra Trail  orta parkur kadınlar rekoru sahibi Meryem Kılınç Gündoğdu, milli atletlerden  Üzeyir Söylemez ve Kemal Kukul ile 2020 Olimpiyatları'nda Türkiye'yi temsil  edecek Mehmet Soytürk de mücadele edecek.
 
  
 

Etiketler:
Tüm Fikstür