Ve beklenen oldu

İşte Beşiktaş'ın yeni hocası

ERDAL CÖMERT/ VATAN 11 Haziran 2010 Cuma - 4:27

Denizli’nin ardından 6 hoca adayıyla görüşen Beşiktaş yönetimi, tercihini Alman çalıştırıcıdan yana kullandı. Madrid’de yıllık 2.6 milyon Euro’dan 2 yıllık sözleşme imzalanan tecrübeli çalıştırıcı çarşamba İstanbul’a geliyor

MUSTAFA Denizli’nin sağlık sorunları nedeniyle görevinden ayrılmasının ardından hoca arayan Beşiktaş, takımın başına Bernd Schuster’i getirdi. Siyah-beyazlılar, Denizli ile yolların ayrıldığının açıklandığı 4 Haziran’dan 6 gün sonra yeni hocasına imza attırdı. Pazartesi borsaya gönderilen yazıda 6 hoca adayıyla görüşmelerin başladığı bildirilirken, yöneticiler İspanya’da Juande Ramos ile birebir, Felix Magath, Manuel Pellegrini, Mircea Lucescu ve Koeman ile de telefonla konuşarak şartlarını sormuşlardı.

HERKES ONAYLADI

ANCAK bu 5 teknik adamın da talepleri kulübün menfaatlerine uymayınca İspanya’da bulunan futbol komitesi başkanı Serdal Adalı ve yönetici Cengiz Zülfikaroğlu önceki gün Madrid’de buluştukları Bernd Schuster ile her konuda anlaşıp, Alman hocaya imza attırdılar. Schuster ile görüşmeler gece boyu sürerken, kararın yönetim kurulunda yer alan tüm üyelerin fikri alındıktan sonra verildiği öğrenildi.

YÖNETİMİN Bernd Schuster tercihinde ekonomik olarak diğer adaylardan daha cazip olmasının yanı sıra Fabian Ernst, Fink, yeni transfer Hilbert gibi birçok oyuncunun Almanca konuşmasının önemli rol oynadığı ifade edildi.

YARDIMCISI TAYFUR

2 yıl boyunca Beşiktaş’ın başında görev yapacak olan Schuster’e yıllık 2.6 milyon, yardımcılarına ise 900 bin Euro ödenecek. Siyah-beyazlılar, Schuster transferini dün borsaya da bildirirken, tecrübeli çalıştırıcının yardımcıları da belli oldu. Mustafa Denizli’nin ekibinde yer alan yardımcı antrenör Tayfur Havutçu ile kaleci antrenörü Zafer Öğer yeni dönemde Alman çalıştırıcının yanında görev yapacak.

AYRICA Alman teknik adamın belirleyeceği yabancı bir kondisyoner kadroya dahil edilecek. Schuster çarşamba günü İstanbul’a gelerek medya önünde imza atacak ve siyah-beyazlılardaki görevine start verecek.

Uefa: Schuster Beşiktaş’taki boşluğu doldurdu

BEŞİKTAŞ’IN Schuster’le anlaşması UEFA’da da geniş yankı buldu. uefa.com haberi manşetinden “Schuster, Beşiktaş’taki boşluğu doldurdu” başlığıyla duyururken, sağlık nedenleriyle görevden ayrılan Mustafa Denizli’nin yerine R.Madrid’in eski orta saha oyuncusu ve teknik direktörü Schuster’in getirildiği yorumu yapıldı.

Haberde ayrıca Schuster’in 9 Aralık 2008’de Real Madrid’den ayrıldıktan bu yana görev yapmadığı belirtilirken, siyah-beyazlılarla 2 yıllık sözleşmeye imza attığı ve 50 yaşındaki teknik adamın kariyerine de geniş yer ayrıldı.

‘Delgado ve Tabata kendine dikkat etsin’

Kolot: “Tigana sonrasında görüştük ama Schuster bizi reddetmişti. Sistemine uymayanlar ilk yolcular olabilir.”

BEŞİKTAŞ’IN eski yöneticisi Celal Kolot, Tigana’nın gönderildiğinde futbol şube sorumlusu olarak Schuster ile görüştüğünü ancak o dönem ikna edemediklerini söyledi. Kolot kendilerini “Türkiye’de çalışmayı düşünmüyorum” diyerek reddeden Schuster’in transferini şu sözlerle değerlendirdi:

“TİPİK bir Alman. Çok disiplinli. Ancak biraz başına buyruk. En büyük kanıtı Alman Milli Takımı’nda oynarken yaptığı kaprisler. Beşiktaş isteklerini yerine getirmez, istediği transferleri yapmazsa sıkıntı yaşayabilir.
ŞİMDİ her futbolcu kendine dikkat etmeli. Kime forma verip vermeyeceğine kamp sonrası karar verecektir. Ancak en büyük soru işaretleri bence Delgado ve Tabata için olur. Delgado onun sistemine uymazsa, Tabata ile birlikte ilk yolcu olabilir. Bence ücreti göz korkutucu değil. Beşiktaş bu parayı Schuster gibi bir markaya verecekse, karşılığını da alacaktır.”

Etiketler: 0