Vefa Küçük o iddialara tepki gösterdi

Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük, Fenerbahçe Üniversitesi için kiralanan binanın kulübü zarara uğrattığı iddialarına tepki gösterdi.

28 Mart 2018 Çarşamba - 20:37

Aynı zamanda Fenerbahçe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili  görevini de üstlenen Vefa Küçük, AA'ya yaptığı yazılı açıklamada, Fenerbahçe  Üniversitesi için kiralanan binanın kulübe zarar verdiği yönündeki iddiaların,  gerçeği yansıtmadığını aktardı.
 
Üniversitenin, 30 sene süreyle sembolik bir bedelle tahsis ettiği  binalarla 2018-2019 öğretim yılında faaliyete geçeceğini hatırlatan Küçük,  şunları kaydetti:
 
"Nisan 2017'den itibaren Altunizade'de Shell Mensupları Vakfı'na ait  binanın kiralanması için uzun görüşmeler yapılmış ve bu binanın kiralanmasına  üniversitemizin mütevelli heyeti olumlu yaklaşmıştı. Ancak, binanın sahibi kabul  edemeyeceğimiz çeşitli şartlar ileri sürmüş, 6 aylık kiraya karşılık teminat  mektubu istemiş ve Ataşehir'deki kiraladığımız binanın yarısı büyüklüğündeki bu  yere 600 bin lira aylık kira istemiştir. Müzakereler sonucunda uygun  görülmemiştir. Bizden sonra bu bina aylık 650 bin lira bedelle Bahçeşehir  Koleji'ne kiralanmıştır. Ataşehir'de, Maltepe'de, Kartal Adliyesi yakınında ve  Ümraniye'de bazı binalar gezilmiş ve kira şartları konuşulmuş ancak üniversitemiz  için uygun şartlarda olmadığı ve binaların konumu itibarıyla üniversitemize bir  değer katamayacağı görülmüştür."
 
Uzun süreçler sonucunda kiralanan bina hakkında bilgi veren Küçük, şu  ifadeleri kullandı:
 
"Ataşehir'de bahsedilen ve bugün kiralama şartları konusunda  spekülasyon yapılan binanın Ağustos 2017'de şartları görüşülmeye başlanmıştır.  Uzun süren karşılıklı görüşmeler sonucunda, giriş katı ve yukarısındaki 9 katlı,  toplamda 19 bin metre kare kullanım alanı ve 300 araçlık kapalı otoparkı olan bu  binanın aylık 762 bin lira karşılığında kiralanmasına mütevelli heyetimiz olumlu  yaklaşmıştır Bu binanın içerisinin, üniversitemizin faaliyet göstereceği şekilde  bölümlerinin ayrılması, mimari, elektrik ve mekanik tesisatlarının yapılması,  ayrıca mal sahibinden talep edilmiştir. Uzun uğraşlar sonucunda içinin  yapılmasına harcanacak miktar, mal sahiplerine kabul ettirilmiş ve bu bedel  binanın boş kiralanması bedeline eklenmek suretiyle 10 yıl (120 ay) süreyle aylık  kira şeklinde ödenmesi taraflarca uygun görülmüştür. İlk ödeyeceğimiz kira, 1  Eylül 2018 tarihinde olacaktır. O tarihe kadar hiçbir kira bedeli bina  sahiplerine ödenmeyecektir."
 
 "Binayı yarı fiyatına kiraladık"
 
Bina kiralanmadan önce Sermaye Piyasası Kurulu lisanslı bir değerleme  şirketinden fiyat hakkında rapor aldıklarını ve bu binayı yarı fiyatına  kiraladıklarını aktaran Küçük, açıklamasına şöyle devam etti:
 
"Bu rapora göre bu binanın piyasa rayiç değeri ve emsal binaların  kiraları da göz önüne alınmak suretiyle aylık kirasının 1 milyon 189 bin lira  olması öngörülmüştür. Ayrıca kiralanan binanın yanında aynı büyüklükte ve aynı  metrekarede başkalarının sahip olduğu bina sahiplerinden teklif alınmış, bu  benzer binanın kirası aylık 1 milyon 530 bin liradır. İçindeki bölümlerin  yapılması halinde de 1 milyon 830 bin lira aylık kira bedeli istenmiştir. Bu  emsaller göz önüne alındığında Ataşehir’de kira sözleşmesini yaptığımız binanın  diğerlerine göre neredeyse yarı fiyatına kiralandığı gerçeği ortaya çıkmaktadır.  Uygun şartlarla ve diğerlerine göre daha ucuz şekilde binasını bize kiralayan  kişilerin ne hangi partiye mensup olduğuna ne de başka özelliklerine baktık. İlk  olarak da bu binaya gidip bina sahipleriyle pazarlık yapmadık. Belli  araştırmalardan sonra bu binanın kiralanmasına karar verdik. Bu binada 2018-19  öğretim yılında faaliyete başlayacağız."
 
"Aziz Yıldırım ve Ali Koç bilgilendirildi"
 
 "Binanın değerini 5 yıllık kira ile ödeyeceğinize, Fenerbahçe  Üniversitesi binaya sahip olurdu." eleştirilerine de cevap veren Küçük, mütevelli  heyeti başkanı Aziz Yıldırım ve mütevelli heyeti üyesi Ali Koç'u da  bilgilendirdiklerini vurgulayarak, şunları belirtti:
 
"Bunu diyenlerin hesaptan anlamadıkları, gayrimenkul kiralamanın ne  şekilde olduğu ve kaç yılda binanın kira bedelinden geri döneceğini hiç  bilmedikleri ve kiraladığımız binanın değil tamamı, iki katının dahi 5 milyon  dolar ile alınmasının mümkün olmadığından bihaber oldukları ve maalesef bilmeden  konuştukları ortaya çıkmıştır. Bu binanın kiralanmasının Sayın Aziz Yıldırım ve  Sayın Ali Koç'un haberi olmadan yapıldığı ve bu iki insanı rahatsız edeceği de  tahminen ortaya atılmıştır. Bu iddiayı ortaya atanların şunu bilmesini isterim ki  zaten Sayın Başkan Aziz Yıldırım binanın baştan beri kaça kiralanacağını,  şartlarını biliyordu ve kontratları kendisi ile imzaladık. Sayın Ali Koç'u da  mütevelli heyetimizde olduğu için, 2017 Aralık ayı ortalarında üniversitemizin  projesi ile ilgili karşılıklı görüşerek bilgilendirdim. Binanın durumu ve kira  şartlarını kendisine yüz yüze söyledim. Kendisi büyük bir ilgi göstererek konuyu  not aldı. Hem Sayın Aziz Yıldırım hem Sayın Ali Koç mütevelli heyetimizin içinde  yer alan insanlardır. Böyle bir yerin kiralanmasından rahatsızlık duymaları  düşünülemez."
 
Fenerbahçe Üniversitesi'ne yapılan bağışlar hakkındaki iddiaları da  reddeden Küçük, açıklamasını şu ifadelerle tamamladı:
 
"Üniversitemize bağış toplamak için bazı üyelerimize başkanın ve benim  imzamla mektuplar yazdık. Bazı üyelerimizle de yüz yüze görüştük. Ayrıca FB TV'de  Fenerbahçe'yi sevenlere hitaben bağış beklediğimizi yayınladık. Fenerbahçe TV’de  yaptığımız çağrı büyük bir karşılık buldu. İddia edenlerin söylediği gibi SMS  yoluyla 5-10 lira gibi bir bağış topladığımız tamamen mantık ve akıl dışıdır.  Netice olarak, Ataşehir’deki binanın kira şartları ile üniversitemizin manevi  şahsı ve mütevelli heyeti başkan vekili olarak benim şahsımla ilgili asılsız  haberleri, ithamları ve algı operasyonu oluşturma gayretini şiddetle  reddediyorum."
 

Tüm Fikstür