Vodafone 41. İstanbul Maratonu'nda rekor kırıldı

"İstanbul senin, durma koş" sloganıyla 3 kategoride gerçekleştirilen organizasyonun startını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu verdi. Maraton ve 15 kilometrelik çipli koşuya 106 ülkeden 37 bin çipli sporcu, halk koşusuna yaklaşık 100 bin vatandaş katılıyor. Maratonu erkeklerde Kenyalı atlet parkur rekoru kırarak kazandı.

AA 03 Kasım 2019 Pazar - 9:21 | Son Güncelleme : 03 11 2019 - 12:31

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul'un düzenlediği Vodafone 41. İstanbul Maratonu başladı. Maratonu erkeklerde Kenyalı atlet Daniel Kipkore Kibet, parkur rekoru kırarak kazandı. Kadınlarda ise birinciliği Etiyopyalı atlet Hirut Tibebu kazandı.
 
Organizasyonun startını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem  Kasapoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı  Ekrem İmamoğlu, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Spor İstanbul Genel Müdürü Renay  Onur, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Vodafone Türkiye İcra  Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy verdi.
 
Start öncesi bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu,  sporun birleştirici gücüne dikkati çekerek, "Sizlerle beraber olmanın heyecanını,  mutluluğu yaşıyoruz. Göğsümüzü kabartan sporcularımız da burada. Sporun  birleştiren ruhuyla İstanbulumuza gelen sporculara 'hoş geldiniz', diyorum.  Asya'yı Avrupa'ya bağlayacağız, gönülleri bileştireceğiz. Sporun ruhuyla  yarınlara gençlerimizle yürüyeceğiz. Tüm katılımcılara başarılar diliyorum."  ifadelerini kullandı.
 
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu ise dünyanın hiçbir  yerinde böyle bir coğrafya olmadığını belirterek, "Bu sadece bu güzel  memleketimize, şehrimize nasip olmuş ve birazdan Anadolu’dan Trakya’ya, Asya’dan  Avrupa’ya geçişi yapacağız. İçi sevgi dolu, barış dolu, huzur dolu, keyif dolu  bir koşu ruhu var burada." değerlendirmesinde bulundu.
 
Koşunun hem İstanbul'a hem ülkeye hem de bütün dünyaya barış  getirmesini dileyen İmamoğlu, “Bu zaten aynı zamanda bir iyilik koşusu.  Bütün  iyilikler sporun, sportmen ruhuyla, centilmenliğiyle atacağınız her adımda  karşılık bulmasını diliyorum. Hepinize başarılar dilerim." şeklinde konuştu.  
 
Dünyada iki kıta arasında koşulan tek maraton olan organizasyon,  maraton (42 kilometre 195 metre), 15 kilometre koşusu ile 8 kilometrelik halk  koşusu kategorilerinde gerçekleştirildi.
 
İstanbul Maratonu, 2012 yılından bu yana Uluslararası Atletizm  Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından açıklanan "altın maratonlar" listesinde bulunuyor.
 
 
140 bine yakın kişi koştu
 
Vodafone 41. İstanbul Maratonu'na 106 ülkeden yaklaşık 140 bin kişi katıldı.
 
Organizasyonda 42,195 kilometrelik çipli koşuda yaklaşık 4 bin, 15  kilometrelik koşuda ise yaklaşık 33 bin sporcu koşuyor. 8 kilometrelik halk  koşusuna ise 100 bin civarında vatandaş katılım gösterdi.
 
Maratonun 15 kilometre parkuru, "Türkiye’nin en çok sporcu ile koşulan yol yarışı" unvanını aldı.
 
 
58 elit atlet katıldı
 
Vodafone 41. İstanbul Maratonu'nda 58 elit atlet koştu.
 
Erkeklerde son 4 yılın şampiyonları kıyasıya bir mücadele verdi. 2015'te Kenyalı Elias Kemboi Chelimo, 2016'da Kenya asıllı Azerbaycanlı atlet  Evans Kiplagat, 2017'de Fransa'yı temsil eden Abraham Kiprotich, 2018'de Kenyalı  Felix Kimutai birincilik ipini göğüslemişti. Bu 4 isim, bir kez daha şampiyon olmak için koştu.
 
Kadınlarda ise geçen yıl üçüncülüğü elde eden Etiyopyalı atlet Fatuma  Sado ile beşinci olan milli atlet Elvan Abeylegesse, maratonun favorileri olarak koştu.
 
 
Parkurlar
 
42,195 kilometrelik maratonda sporcular 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nü  geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a indi. Sahil yolunu izleyerek Karaköy'e ulaşan atletler, Galata Köprüsü'nden  sonra Sirkeci yönüne saparak sahil yolunu takip edip Bakırköy Hava Harp  Okulu önünden geldikleri istikamete döndü.
 
Sahil yolundan Gülhane Parkı'na doğru devam ederek parkın içinden  geçen sporcular, Sultanahmet Meydanı'na çıktı. Yarış, Roma, Bizans ve Osmanlı  İmparatorluklarının toplantı ve spor merkezi olan "At Meydanı"nda, Sultanahmet  Camisi'nin giriş kapısı ile Dikilitaş'ın arasında sona erdi.
 
15 kilometre koşusunda atletler, köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a indi ve sahil yolunu  izleyerek Karaköy'e ulaştı. Galata Köprüsü'nden sonra Sirkeci yönüne sapan  sporcular, sahil yolunu takip ederek Yenikapı Miting Alanı karşı caddesinde yer  alan alt geçit civarında bulunan bitiş noktasına vardı.
 
Altunizade Köprüsü altından başlayan halk koşusunda da vatandaşlar  15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak  Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a indi. Sekiz kilometrelik halk koşusu,  Dolmabahçe'deki Vodafone Park önünde son buldu.
 
Erkeklerde Kenyalı Kibet, parkur rekoru kırarak kazandı
 
Vodafone 41. İstanbul Maratonu'nu erkeklerde Kenyalı  atlet Daniel Kipkore Kibet, parkur rekoru kırarak kazandı.
 
 
15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerinin yaklaşık 250 metre gerisinden  başlayan ve Sultanahmet Meydanı'nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratona,  atletlere tempo veren "tavşan atlet" olarak başlayan Kibet, yarışı birincilikle  tamamladı.
 
Parkuru 2.09.44'lük derecesiyle birinci bitiren Kibet, parkur  rekorunun da yeni sahibi oldu. Bundan önceki rekor 2 saat 9 dakika 57 saniyelik  derecesiyle geçen yılın kazananı Kenyalı Felix Kimutai'ye aitti.
 
Maratonda 2.09.57'lik derecesiyle Etiyopyalı atlet Yitayal Atnafu  Zerihun ikinci, 2.10.09'luk zamanıyla Kenyalı sporcu Peter Kwemoi Ndorobo üçüncü  oldu.
 
Türkiye adına en iyi dereceyi yarışı 6. sırada tamamlayan Polat Kemboi  Arıkan, 2.12.57'lik zamanıyla elde etti.
 
Kadınlarda Etiyopyalı Tibebu kazandı
 
Vodafone 41. İstanbul Maratonu'nda kadınlarda  birinciliği Etiyopyalı atlet Hirut Tibebu kazandı.
 
 
15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerinin yaklaşık 250 metre gerisinden  başlayan ve Sultanahmet Meydanı'nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratonu  Tibebu, 2.23.40'lık derecesiyle birinci sırada bitirdi.
 
Etiyopya'dan Tigist Abayechew 2.24.15'lik zamanıyla ikinci, Kenyalı  Maurine Chepkemoi 2.24.16'lık derecesiyle üçüncü oldu.
 
Türkiye adına en iyi dereceyi 8. olan Büşra Nur Koku elde etti.

Tüm Fikstür