Türkiye'de VAR testleri başladı

Hakem hatalarını en aza indirmek için geliştirilen Video Yardımcı Hakem Sistemi'nin (VAR) Türkiye'deki ilk testi, 3. İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadı'nda yapıldı.

08 Haziran 2017 Perşembe - 11:33 | Son Güncelleme : 08 06 2017 - 15:35

Medipol Başakşehir Kulübü'nün alt yapı takımları arasında oynanan maçta hakemlerimiz, Video Yardımcı Hakem Sistemi'ni Türkiye'deki bir müsabakada ilk kez uyguladı.
 
Türkiye'deki ilk VAR testini, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, TFF Başkanvekili Ali Dürüst, TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş, MHK Başkanı Yusuf Namoğlu ve MHK üyeleri ile birlikte Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ da izledi.
 
Demirören: "Hedefimiz ocak ayında başlamak"
 
Başkan Yıldırım Demirören, IFAB'ın onayının ardından VAR sistemine ocak ayında geçmeyi planladıklarını belirterek, şöyle konuştu:
 
"Futbolun gelişmesinde, hakem hatalarının daha da aşağıya inmesinde VAR sistemi FIFA tarafından kabul edildi. İngiltere, Almanya ve İtalya uygulamaya başlıyor. Biz de Kulüpler Birliği Başkanımız Sayın Göksel Gümüşdağ ve Kulüpler Birliği ile görüşerek bu sistemin Türkiye'de başlaması için ilk adımı attık. Bugün ilk denemeler başlıyor. Bu uzun bir süreç. Bu süreç burada eğitimle bitmiyor, yurt dışında da eğitimler var. Bu eğitimler dahilinde bizim hedefimiz, ocak ayına kadar bunu yetiştirmek. Yani sezon başına yetişmesi imkânsız gibi gözüküyor. Çünkü eğitim süreci çok uzun sürüyor ve bunun onayını da IFAB veriyor. Yani bizim kararımızla bitmiyor. Bu nedenle  uzun bir süreç gerekiyor.
 
İngiltere ve Almanya en az bir sene çalıştılar. Biz bunu 8-9 aya indirip, ocak ayına yetiştirmek istiyoruz. Futbolumuza hayırlı olsun diyorum."
 
Göksel Gümüşdağ: "Video hakemden uzak kalamayız"
 
Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ da günün önemine dikkat çekerek, "Düşme veya şampiyonluğun bu kadar aritmetik olarak sıkıştığı bir alanda video hakemden uzak kalamayız. Bunun bir eğitim süreci var. Hakemlerin art niyetli olduğuna inanmıyoruz. Ama zaman zaman yönetsel sıkıntılar yaşadıklarını da görüyoruz. Dolayısıyla video hakemliği bizim vazgeçilmezimiz" dedi.
 
Yusuf Namoğlu: "Bu sistemin yararlı olacağına inanlardanım"
 
MHK Başkanı Yusuf Namoğlu da "Bu sistemin yararlı olacağına inananlardanım. Hakem insandır, perdeleniyor, göremiyor. Göremediği pozisyonlarda teknoloji devreye giriyor. Gol, penaltı, yanlış ihraç ve ihraçlarda devreye girecek. Adaleti daha iyi sağlamış olacaktır. Her çalışma kaydedilip IFAB'a gönderilecek" diye konuştu.
 

Tüm Fikstür