Türklerin Almanya sevinci

Almanya'da yaşayan Türkler Dünya Kupası coşkusu yaşıyor

11 Temmuz 2014 Cuma - 11:44

Almanya'nın başkenti Berlin'de yaşayan  Türkler, Alman Milli Takımı'nın 2014 FIFA Dünya Kupası yarı finalinde evsahibi  Brezilya'yı 7-1 yenerek şampiyonluğa bir adım daha yaklaşmış olmasının mutluluğunu yaşıyor. 
    
Brezilya karşısındaki tarihi galibiyet, Almanya'daki Türkler arasında  yapılan sohbetlerde ilk sırayı aldı. Çok sayıda Türk vatandaş da maç sonrası  yapılan eğlencelerde Almanya'nın finale çıkmasını Almanlarla kutladı. Berlin  şehrinin önemli caddelerinden biri olan Kürfüstendamm'da düzenlenen eğlenceye ve  araç konvoyuna Alman Milli Takımı formasını giyen Türkler de katıldı. 
 
Gurbetçiler, Almanya'nın Dünya Kupası'nı kaldıracağına inanıyor. 
    
Kreuzberg semtinde balık restoranı sahibi Avni Kazancı, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, Almanya'nın galibiyeti hak ettiğini belirtti. Brezilya  takımının karşılaşmada daha güçlü olmasını beklediğini, ancak hayal kırıklığı  yaşadığını ifade ede eden Kazancı, "Almanya hak ederek tur atladı" dedi. 
    
Dünya Kupası'nı Almanya'nın kazanmasını istediğini vurgulayan Kazancı,  "Ekmeğini yediğin yerde hakkıyla sahip çıkacağın değerler vardır. O değerlere de  sahip çıkmamız lazım" ifadesini kullandı. 
   
Berber Selim Adanur da Brezilya-Almanya maçının skorunun tüm dünyayı  şoke ettiğini belirterek, Brezilya'nın turnuvada iyi oynamadığını söyledi. 
    
Almanya'nın disipliniyle bir turnuva takımı olduğunu ifade eden  Adanur, ancak bu maçta 7-1'lik bir galibiyeti hak edecek bir oyun ortaya  koymadıklarını savundu. Selim Adanur, Almanya'nın da kendisi için vatan olduğunu,  kazandıklarında sevindiğini belirtti. 
   
Dönerci Mustafa Besli ise Brezilya-Almanya maçının turnuvanın en güzel  maçı olduğunu savunarak, ''Almanlardan galibiyet bekliyordum ama bu kadarını  beklemiyordum" dedi. 
    
FIFA 2014 Dünya Kupası'nı Almanya'nın kazanacağını ifade eden Besli,  "Favorim Almanya" diye konuştu. 
    
Almanya'nın Dünya Kupası'nı kazanması durumunda bunu kutlayacağını  belirten Besli, "Birinci vatanımız Türkiye, ikincisi Almanya" ifadesini kullandı. 
 
Uğur Uğurlu adlı vatandaş ise Brezilya'nın Almanya'ya mağlup olmasına  çok üzüldüğünü belirtti. Almanya'nın iyi futbol oynadığını da ifade eden Uğurlu,  "Brezilya bu kadar rezil bir futbol oynamamalıydı. Başım öne eğildi"  değerlendirmesini yaptı. 
    
Brezilya'yı tüm dünya kupalarında desteklediğini ve otomobilinde  Brezilya bayrağı ile dolaştığını belirten Uğurlu, "Alman futbolunu sevmiyorum,  ancak Dünya Kupası'nı Almanya'nın alacağını düşünüyorum" ifadesini kullandı. 

Tüm Fikstür